Kao što znate, Hrvatska je zemlja s prekrasnom obalom. Ista obala, poznata po mnogim zapanjujućim plažama, koje danas privlače tisuće turista, nekada i nije bila tako lako dostupna.
Više od 100 svjetionika rašireno je diljem naše obale, od kojih neki i dalje rade ono što rade najbolje- navigiraju dolaznim i odlaznim brodovima te osiguravaju da svi sigurno stignu do odredišta.
Većina svjetionika izgrađena je u 19. stoljeću, bilo na kopnu ili na malenim otocima, ali
svima im je zajednička izoliranost te okruženje prekrasnom prirodom i, naravno,
kristalno čistim Jadranskim morem. Neki od svjetionika imaju potpuno novu funkciju i koriste se kao jedinstvena mogućnost turističkog smještaja.
U Istri postoji 9 svjetionika koji su rasprostranjeni od sjeverozapadne obale prema južnom kraju poluotoka te na istočnoj. Neke od svjetionika možete čak i rezervirati za odmor preko naše agencije, svakako ih provjerite (
Lighthouse Marlera, Lighthouse Verudica i Lighthouse Crna Punta)!
1. Svjetionik Savudrija
Svjetionik Savudrija (poznat i kao svjetionik Rt Savudrija)
najstariji je svjetionik na jadranskoj obali. Smješten je na sjevernom dijelu istarskog poluotoka, nedaleko od slovenske granice, na južnom kraju Tršćanskog zaljeva. Svjetionik, izrađen od lokalnog kamena,
dovršen je 1818. godine, a projektirao ga je arhitekt Pietro Nobile. Postoji romantična (neki bi rekli tragična) legenda o ovom šarmantnom svjetioniku.
Navodno ga je grof Metternich sagradio kao dom za njega i njegovu lijepu družicu, hrvatsku damu plemenitog podrijetla. No istog dana kada je izgrađen svjetionik, dama se razboljela i umrla pa nikad nisu imali priliku zajedno boraviti u njemu.
2. Svjetionik Rt Zub
Ovaj lijepi svjetionik
sagrađen je 1872. godine na poluotoku Lanterna, na zapadnoj obali Istre. Svjetionik se nalazi samo 10 metara od mora i okružen je prekrasnim zelenilom. Oko njega ćete pronaći
nekoliko uređenih plaža, pogodnih za sve uzraste. Kao što se može primijetiti, svjetionik ima neobično ime. Prema legendi, supruga lokalnog ribara sjedila je 3 dana na stijeni u blizini svjetionika, čekajući svog supruga koji je bio na moru kada vremenski uvjeti nisu bili dobri te se mislilo da je stradao u oluji. No, on se vratio, a kada je ugledao je svoju suprugu, ona je bila pomlađena tridesetak godina, pokazujući mu svoje nove, savršene zube. Od tada se stijena na Lanterni naziva ovim neobičnim imenom.
3. Svjetionik svetog Nikole
Izgrađen na najvećem i najljepšem porečkom otoku,
svjetionik sv. Nikole iz 1403. godine najstariji je svjetionik na Jadranu, a danas više nije u uporabi. Ovaj otok udaljen samo kratkom vožnjom brodom od Poreča,
korišten je kao karantensko područje u 17. stoljeću za vrijeme epidemije kuge. Odluku o gradnji svjetionika donijeli su Venecijanci i u to vrijeme bio je najviši svjetionik na istočnom Jadranu (15 m). Prvi svjetioničari bili su benediktinci koji su svake noći palili vatru na vrhu svjetionika kako bi pomogli plovidbi brodova prema Poreču.
4. Svjetionik sv. Ivan na pučini
Poznat i kao
Svjetionik Sv. Ivana, ova kamena atrakcija sagrađena je
na najudaljenijem otočiću rovinjskog arhipelaga 1853. Otočić je
stijena veličine 70x50 m, relativno lako dostupna kroz plitke vode. Svjetionik ima
kulu od 23 metra s koje se pruža zadivljujući pogled, a još uvijek ima čuvara svjetionika. Priča nam govori da je mletački vojvoda plovio ovim vodama za vrijeme loših vremenskih uvjeta kada su uočili litice sv. Ivana i promijenili put. Vojvoda se oduševio i obećao da će zapaliti svijeću svetom Ivanu u znak zahvalnosti, međutim, zaboravio je na svoje obećanje i vratio se kući. Sjetio se toga nekoliko mjeseci kasnije, kad je ponovno plovio. Nažalost, njegov brod i cijela njegova posada doživjela je nesreću te su bačeni na litice ne ostavljajući nikoga iza sebe.
5. Svjetionik Rt Peneda
Izgrađen
1877. godine na južnom dijelu otoka Veli Brijun, ovaj svjetionik sastoji se od kule i zasebne zgrade. Davno je
motoriziran, tako da na svjetioniku Peneda nema svjetioničara. Svjetionik (poznat i kao Pineda) lako je dostupan cestom dugom 4 km od luke Brijuni. Danas je svjetionik Pedena dio Nacionalnog parka Brijuni. Zanimljivost ovog svjetionika je da je nekada bio meteorološka stanica.
6. Svjetionik Rt Verudica
Ovaj prekrasan svjetionik
sagrađen je 1877. godine, samo nekoliko koraka od mora. Skladno je
smješten među borovima i mediteranskim biljem. Svjetionik je, kao i svaki drugi, na samotnoj lokaciji. Međutim, nalazi se
u srcu odmarališta Verudela, što znači da nedaleko možete pronaći sve potrebne sadržaje. Prema pričama, svjetionik Verudica stoji na istom tlu gdje je car Vespazijan bacio veliku količinu novčića kako bi prekinuo prokletstvo graditelja pulskog Amfiteatra koje je "zaboravio" isplatiti. Neki kažu da se likovi ovih legendi mogu vidjeti i danas kako lutaju uokolo.
7. Svjetionik hrid Porer
Kao što i samo ime kaže, svjetionik Porer
sagrađen je na hridi, bez ikakve flore na vidiku. Sagrađen je
1833. godine, prema projektu arhitekta M. Pertscha. Ranije je postojala samo drvena zgrada koja je izgorjela 1839. Kada je svjetionik Porer prvi put izgrađen (od kamena), imao je posadu od 4 svjetioničara.
Danas o svjetioniku brinu 2 svjetioničara. Tamo žive po dva tjedna, uživajući u spokoju koji ovaj mali otočić jamči.
Otočić je toliko malen da vam treba samo minuta ili dvije da prijeđete s jedne strane na drugu. Ipak, ovdašnji zalasci sunca smatraju se najljepšima na Jadranu.
8. Svjetionik Rt Marlera
Smješten u blizini Ližnjana,
na jugoistočnom vrhu istarskog poluotoka, svjetionik Marlera
sagradila je Austro-Ugarska 1875. godine. Sastoji se od zasebnog svjetlosnog tornja i prizemne zgrade. Zbog jakih morskih struja i zimskih vjetrova, svjetionik je
izgrađen u blizini nekoliko otočića i stijena kako bi se osigurala sigurna plovidba. Od 1883. do 1970. godine svjetioničari su se brinuli o tome da sve funkcionira kako treba.
2011. godine svjetionik je obnovljen i danas je jedno od zanimljivijih jedinstvenih odredišta za putnike u Hrvatskoj.
9. Svjetionik Rt Crna Punta
Nazvan po rtu na kojem stoji, ovaj svjetionik je
sagrađen 1873. Uklesan je u litice s pogledom na more. Postoje
dva načina kako doći do svjetionika: brodom ili strmom cestom. Svjetionik se sastoji od odvojenog tornja i zgrade na 2 kata. Zbog svog položaja svjetionik
ima vlastiti spremnik koji osigurava vodu. Svjetionik Crna Punta uistinu je jedinstven. Samo pogledajte slike i odmah ćete se zaljubiti u njega! Legenda kaže da su tragači za blagom otkrivali tajanstvene podvodne hodnike tražeći ovdje skriveno zlato. Nažalost, zlato nikad nije pronađeno, ali pitanje o neobičnim hodnicima ostaje bez odgovora.
Marija Kancir
08.03.2019