Tjedni raspon cijena:
+
Gdje?:
Kad?:
Spavaće sobe:
Kupaonice:
Max. osoba:
Sadržaji:
Prikladnost:
Tema:
Lokacija:
Vaš odabir:
Imate Vilu?
Izbornik +385 1 222 70 50
MY ISTRIA GUIDE

Klapsko pjevanje u Hrvatskoj ima dugu tradiciju a melodija može postati zarazna

Klapsko pjevanje u Hrvatskoj ima dugu tradiciju a melodija može postati zarazna

Oprez! - Ove melodije mogu biti zarazne

Prikladna izreka kaže: „Samo pjesma govori jezik koji razumiju srca. Nikad ne podcjenjuj snagu glazbe. "

Planirate li sljedeći odmor provesti u nekoj od naših prekrasnih vila s bazenom u Istri, Kvarnerskom zaljevu ili u Dalmaciji? Trebali biste iskoristiti priliku da uživo poslušate klapsku pjevačku skupinu. Okruženi romantičnim ambijentom, bilo u maloj uličici ili na gradskom trgu, zasigurno će Vas očarati već od prve note. Ovaj a-capella stil pjevanja sastoji se od skladnog pjevanja koje može stvoriti posebnu atmosferu. Glazba može meditativno utjecati na slušatelje i pobuditi duboke osjećaje.

Klapsko pjevanje tradicionalna je hrvatska vokalna glazba koja vuče korijene s juga Hrvatske, uglavnom u primorskim i otočnim regijama Dalmacije. Povjesnicari su klapu priznali kao glazbeni oblik krajem 19. stoljeća, iako se vjeruje da je taj glazbeni oblik postojao mnogo prije toga. U prosincu 2012. godine klapsko pjevanje je uvršteno na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva u Europi.

Pjeva se višeglasno i bez glazbenih instrumenata. Povremeno instrument poput gitare, tamburice ili mandoline služi kao pratnja. Pjesmu predvodi najviši glas (prvi tenor), a ostali pjevači (ostali tenori, baritoni i basovi) pridružuju se i pjevaju istovremeno s glavnim glasom. Svaki član grupe ima različit ton glasa. Važno je naglasiti "najviši glas" jer nema vođe grupe. Tijekom izvedbe pjevači stoje u uskom polukrugu. Glavna svrha prostornog rasporeda je postići najbolju moguću kombinaciju glasova bez pomoći partitura. Intonacija pjesama uvelike varira. Većinu vremena pjevanje započinje vrlo tiho, a zatim se razvija i povećava glasnoću i visinu kako pjesma napreduje. Pjevači su amateri koji uče od svojih prethodnika. Izvorno su se grupe sastojale od mlađih i starijih muškaraca do 12 pjevača. Danas postoje i skupine koje se sastoje samo od žena ili mješovitih skupina, ali rjeđe. Teme u fokusu ove vrste pjevanja su ljubav, vino, more i domovina. Tekstovi pjesama uglavnom su poetični, sretni, optimistični, šaljivi do tekstova koji dosežu pretjeranu sentimentalnost.

četiri-lijepe-moderne-mlade-žene-stoje-oko-mikrofona-zajedno-i-pjevaju-u-svjetlu-reflektora

Postoje tri modela klape: tradicionalna, festivalska i moderna klapa. Tradicionalna klapa najstariji je model klape. Neformalna skupina pjevača povremeno pjeva u različitim prigodama: u konobama, na tržnicama ili općenito na mjestima koja su akustična i tako zadovoljavaju svoje potrebe i ljubav prema pjevanju. Zanimljivo je da ove klape mogu otpjevati bilo koju pjesmu koja im se sviđa na klapski način. Festival klapa formalno je organizirana pjevačka skupina čiji je glavni cilj siguran i kvalitetan javni nastup. Moderna klapa pojavila se početkom 90-ih i počinje eksperimentirati s različitim glazbenim stilovima (novi oblici i novi zvukovi). Započele su brojne suradnje s pop, rock i alternativnim glazbenicima.

Komponiraju se nove skladbe i organiziraju natjecanja, na primjer najpoznatiji je "Festival Dalmatinskih klapa" danas. Festival je osnovan 1967. godine u dalmatinskom primorskom gradu Omišu. Stručnjaci ocjenjuju izvedbu klape i njihova je nagrada uvijek bila najvažnije priznanje festivala. Klapsko pjevanje također postaje sve popularnije među mladima. Cilj je očuvati tradiciju i prenijeti je na mlađe naraštaje, jer klapske skupine predstavljaju vrlo važan dio hrvatske kulture.


Valentina Gudelj

3.5.2023
 
+385 1 222 70 50