Tjedni raspon cijena:
+
Gdje?:
Kad?:
Spavaće sobe:
Kupaonice:
Max. osoba:
Sadržaji:
Prikladnost:
Tema:
Lokacija:
Vaš odabir:
Imate Vilu?
Izbornik +385 1 222 70 50
MY ISTRIA GUIDE

Krapanj - otok spužvarstva, ronilaštva, bogate tradicije i netaknute prirode

Krapanj - otok spužvarstva, ronilaštva, bogate tradicije i netaknute prirode

Upijanje otočne tradicije

Danas Vas vodimo na najniži i najslabije naseljeni otok šibenskog arhipelaga i Jadrana - na otok Krapanj. Ovaj šarmantan dalmatinski otočić nalazi se na samo 300 metara udaljenosti od malog mjestašca zvanog Brodarica kod Šibenika, točnije jednu vožnju brodom od 5 minuta. Njegova nadmorska visina ne prelazi 1,25 m, površina mu je manja od pola četvornog kilometra i danas broji samo 200ak stanovnika. Opisujući otok Krapanj možemo koristiti razne pridjeve kao “najmanji” i “najniži”, ali tradicija i povijest ovog dalmatinskog otoka su velikodušne i hvale vrijedne. Krapljani su iznimno ponosni na svoju stoljetnu tradiciju ronilaštva, spužvarstva i ribolova koja se prenosi sa koljena na koljeno.

Postoji dobar razlog zašto je ovaj otok u narodu poznat kao meka jadranskog spužvarstva i čuvar pomorske baštine Hrvatske. Priča započinje krajem 17. stoljeća kada svećenik fra Antun, doseljenik sa Krete, inače koljevke spužvarstva, Krapljane upoznaje s lovom i preradom spužvi. Od tada pa sve do danas je spužvarstvo postalo tradicionalna otočna djelatnost. U početku su Krapljani lovili satima u teškoj ronilačkoj opremi nabadajući ostima na dubini od 15 metara, ali je dolaskom prvog ronilačkog aparata 1839. ovaj zanat postao jako unosan posao s kojim se većina krapanjskih obitelji bavila kako bi preživjele težak i zahtjevan otočni život.

pogled-s-morskog-dna-na-ronioca-sa-potpunom-opremom-za-ronjenje-u-plavom-oceanu-i-morskim-spužvama-u-prvom-planu

Jedna od obitelji koje su se posebno istaknule u spužarstvu, a kojim se bavi još od 1896. godine, je obitelj Tanfara. Međutim za ovu obitelj posao spužvarstva nije bio samo fizički zahtjevan već i psihički jer je tijekom godina nekoliko članova ove obitelji izgubilo život u morskim dubinama. Ali obitelj Tanfara svoju ljubav prema spužvarstvu unatoč svemu njeguje i održava ovu tradiciju galerijom i muzejem pod nazivom Spuga 2.

Posjetitelji mogu pronaći stare fotografije ronioca, uživo vidjeti njihovu originalnu i ponekad do 200 kilograma tešku starinsku ronilačku opremu iz 19 stoljeća i doznati mnoge informacije o načinu prerade spužve. Obitelj Tanfara je prisutna na licu mjesta i imat ćete priliku iz prve ruke saznati zašto je spužvarstvo vrlo zahtjevan posao i kako se ova tradicija tako dugo održala unutar obiteljske loze. Ponesite dio ove tradicije sa sobom u obliku autohtonog morskog suvenira za svoje najmilije - krapanjsku spužvu.

krupni plan-svijetlo-smeđe-morske-spužve-u-ribarskoj-mreži

Krapanj je idealno mjesto za sve one željne priorde, mirnog odmora i jednodnevnih izleta daleko od gradske gužve. Ovaj otok je poznat po svojim netaknutim ”divljim” plažama i pravoj mediteranskoj klimi. Cijeli otok se jednom laganom šetnicom može prohodati za manje od sat vremena, a pravi dalmatinski štih ovog otoka će posjetitelji moći osjetit prolazeći kroz njegove uske kamene uličice.

Još ćemo nadodati nekoliko zanimljivih informacija za ovaj ljupki otok:
  • Otok Krapanj zovu hrvatskom Venecijom iz razloga što i ovaj otok, poput Venecije, polako tone. Iz tog razloga je trenutno zabranjena izgradnja stambenih jedinica.
  • Uljara svetog Lovre, koja datira iz 1584. godine, posjetiteljima prezentira stari način obrade maslina i izrade maslinovog ulja.
  • Na otoku Krapnju nema automobila i možete očekivati vrlo malen broj ljudi.
  • Na Krapnju se održava tradicionalna regata u ženskom veslanju. Ideja je nastala u čast žena koje su morale veslati da bi došle do svojih polja na kopnu, dok su njihovi muževi ronili spužve po Jadranu.

Otok Krapanj idealno je mjesto za izlete daleko od gužve, obavezno ga stavite na svoju bucket listu, a idealan sještaj možete pronaći u villi sa bazenom u Šibeniku, koji se nalazi u neposrednoj blizini.


Anna Lončar

17.5.2023
 
+385 1 222 70 50