Tjedni raspon cijena:
+
Gdje?:
Kad?:
Spavaće sobe:
Kupaonice:
Max. osoba:
Sadržaji:
Prikladnost:
Tema:
Lokacija:
Vaš odabir:
Imate Vilu?
Izbornik +385 1 222 70 50
MY ISTRIA GUIDE

Najbolja mjesta za ronjenje u Istri - 6 lokacija koje vrijedi otkriti

Najbolja mjesta za ronjenje u Istri - 6 lokacija koje vrijedi otkriti

Istražite tajne Jadranskog mora

U Istri postoje brojne lokacije za ronjenje koje bi vas mogle zanimati. Imajte na umu da postoji oko 23 različitih olupina brodova u moru i preko 40 drugih ronilačkih mjesta različite strukture i tipa. Krenite u avanturu života i istražite podvodno bogatstvo Istre. Obilje i raznolikost dobro očuvane flore i faune, zajedno s mnoštvom zidina i grebena, kao i ogroman broj olupina brodova pružit će vam priliku da doživite nevjerojatnu pustolovinu i ostavit će Vas bez teksta.

Kad je riječ o povijesti ronjenja, na hrvatskom Jadranu to je prilično drevna tradicija. Ronioci iz Krapnja (u Dalmaciji) koji su iz mora vadili spužve, koristili su meko ronilačko odijelo 1893. godine. Na otoku Visu prva vojna ekipa ronioca okupljena je odmah nakon kapitulacije 1943. godine, a ronjenje u armaturi započelo je 1937. godine kada su dva brata Kuscer ronila s opremom koju su sami izradili. Zamislite to!

Prvi ronilački centri osnovani su pedesetih godina. Danas ih je popriličan broj po cijeloj Hrvatskoj, s glavnom organizacijom zvanom Hrvatski ronilački savez. Ovo je ujedno i tijelo koje izdaje potrebne dozvole.

Optimalno vrijeme za ronjenje na Jadranu je u svibnju, lipnju, srpnju, kolovozu i rujnu, a iako travanj i listopad nisu loši, vidljivost može predstavljati problem i trebat će vam deblje odijelo (7 mm ili više) jer je površinska temperatura maksimum od 15 Celzijevih stupnjeva. Hrvatska je u toku sa svim novostima, a prisutne su i svjetski poznate škole ronjenja koje nude sve vrste tečajeva poput: ronjenje za početnike, ronjenje za neplivače, treninga za profesionalne ronioce. Štoviše, većina centara odobrena je ili s CMAS, SSI ili PADI-jem. Lokacije za ronjenje niz hrvatsku obalu prilično su raznolike i nude mjesta za ronioce s različitim znanjem i stupnjem obučenosti. No, imajući na umu sigurnost i propise, većina mjesta dostupna je roniocima otvorenih voda do naprednih ronilaca otvorenih voda (SSI ljestvica) s nekim posebnostima potrebnim za one dublje. Ovdje je naš izbor mjesta za podvodno ronjenje u Istri, a imajte na umu da je sigurnost na prvom mjestu, nikada nemojte roniti sami i nikada ne podcjenjujte more ili precjenjujte vlastite vještine i fizičke mogućnosti. Želimo Vam siguran zaron!

Najbolja mjesta za ronjenje u Istri:

1. Krnica - rt Crna Punta / Zid prije Škvaranske uvale
2. Flamingo
3. Banjole - Bumbište
4. Fraškerić - Pula
5. Baron Gautsch
6. Otok Banjole

# 1 Krnica - Rt Crna Punta / Zid prije Škvaranske uvale
Kad napustite luku Krnica, krećući se desno prema Koromačnom, rt Crna Punta udaljen je samo nekoliko kilometara. Dubina varira od 5 do 50 m, a ovo je izvrsno mjesto za ronioce početnike, kao i za napredne ronioce, čak i za nitrox opcije.
Vidljivost bi trebala biti 30 m ili više zbog kristalno čiste vode. Ronite paralelno s obalom, prateći stijene prema istoku na dubini od oko 20 m, možda malo manje. Na 25 metara nalazi se tunel pun mekih koralja i žarnjaka.
Od tamo na lijevo možete pronaći malu špilju u kojoj žive jastozi i crvi cjevaši, a kad skrenete nakon stijene, možete se uzdići do plićaka. Na dubini od tri metra nalazi se pukotina koja vodi prema kopnu, završavajući na prekrasnoj šljunčanoj plaži.

Imajte na umu ako dolazite pješice, da je automobil (s opremom) dosta daleko gore i da ćete morati nositi opremu u oba smjera. Zapamtite da ovaj zaron zahtijeva malo više iskustva jer se zid strmo spušta na više od 50 metara. Započinjete skakanjem u vodu i ronjenjem duž stijene s desne strane u smjeru juga. Hridina se uzdiže iznad vas okomito se zavijajući vrlo nježno i stvarajući podvodne uvale. Iako nalazište ima prosječnu dubinu od 25 m, stjenoviti se produžeci spuštaju na pedeset. Zid bogato pokriven algama, koraljima i mnoštvom riba kojima, čini se, uopće ne smetaju ronioci koji ih posjećuju.

# 2 Flamingo
Otprilike 9 nautičkih milja od Pule u smjeru jugozapada, nalazi se olupina austrijskog torpednog broda. Brod je izgrađen 1888. godine, ali je nažalost naletio na vlastitu minu 1914., neposredno prije početka rata.

Olupina je dugačka oko 40 m, a široka 5 m. Gornja paluba započinje na dubini od 41 m; dno je na 46m. Dno je prilično sedimentno, pa kao i kod svakog ronjenja u olupini pokušajte ući kad je vidljivost značajna. Olupina se može vidjeti sa 15 metara dubine. Tijelo broda je u potpunosti prekriveno spužvama, algama i školjkama, a sve zajedno predstavlja živi umjetni greben.

Naokolo se zadržavaju jata riba, a ispod pramca broda živi jastog. Mogla bi vas na gornjoj palubi iznenaditi i kornjača, jedva se krećući čak i kad se ronioci približe. Ovaj je zaron definitivno bolji s podvodnom lampom. Dugine boje hipnotizirat će vas pod zrakama svjetlosti. Ovo je zaron za iskusnije ronioce ili nitrox ronioce, pažljivo s vremenom i dekompresijom.

pogled-iz-plavog-mora-na-strmu stijenu-obraslu-zelenilom-na-vrhu

# 3 Banjole - Bumbište
Banjole su selo udaljeno nekoliko kilometara od Pule, orijentirano prema moru s rtom Bumbište, vrlo poznatim po oznakama plovnog puta, vidljivim na sjevernoj strani. Ovo ljupko nalazište s dugim zidom preko 220 m, s jedne strane prati obalu prema Fraškeriću, a s druge završava u uvali Banjole.

Strana zida koja završava u Banjolama dijeli se na dva dijela, jedan završava plitko u Banjolama, a drugi u dubinu prema poluotoku Monte Kope. Najljepše je ono plitko mjesto, do 20m. Zaron možete započeti s obale ako dolazite automobilom. Druga, jednostavnija, ideja je izlazak brodom do rta. Zaron bi trebao započeti usred rta točno s obale, jer tu započinje zid. Od površine do oko 18 metara zid stvara svojevrsni svod, prilično ravan, pun spužvi i algi. Nakon 30m svod se pretvara u pravi zid. Upravo na tom mjestu postoji prolaz koji ide od 5 do oko 12 metara, ali pripazite jer je jaz jedva pogodan za jednog ronioca. Ovo je mjesto savršeno za početnike u plitkim vodama, pa čak i za one koji imaju više sati iskustva, dublje niz zid. Za najbolje moguće iskustvo idite na ovaj zaron sa Istradiving-om.

# 4 Fraškerić - Pula
Fraškerić je mali otočić tik ispred luke Veruda u Puli. Jedini stanovnici otoka iznad površine su galebovi, a tijekom ljetne sezone posjetitelji dolaze na kupanje na pješčanu plažu. Najvrijednije mjesto za ronjenje nalazi se na vanjskoj strani otoka prema otvorenom moru.

Pun podvodnih prolaza, pukotina, polu-špilja, a ljepota podvodnog svijeta upravo je fascinantna. Najbolji mogući položaj za sidrenje je u kanalu, blizu obale, na ne više od 6 m. Od vrha rta do platoa i preko do stijena, na približno 11 m dubine nalazi se rupa kroz koju se može doći s druge strane zida, izlazeći na drugu stranu na dubini od 18 m. Odmah na izlazu vidjet ćete dvije ogromne stijene, pažljivo pogledajte ispod i pronađite udubinu. Ako skrenete lijevo, vidjet ćete da se stjenovito dno spušta na 25 m, puno različitih vrsta, a najdublji su stanovnici upravo spektakularni: gofovi s kamenim zubacem te jata drugih riba. Nedaleko od prvog prolaza nalazi se još jedan, te ulaz u špilju gdje možete zaroniti do oko 30 metara dubine. Vraćajući se natrag možete proći kroz prolaz čiji je izlaz na plićak gdje ste ostavili čamac.

podvodna-slika-olupine-prekrivene-algama-spužvama-i-morskim-školjkama

# 5 Barun Gautsch
Brod austrijskog Lloyda potonuo je s većinom svojih putnika 1914. godine, kada je naišao na podvodnu minu. To se smatra najvećom katastrofom koja je zadesila austrougarsku trgovačku mornaricu. Danas je olupina ukopana u sedimentno dno oko 6 nautičkih milja jugozapadno od svjetionika sv. Ivana, 40 metara ispod površine.

Gornja paluba započinje na 28 m, donja na 36 m. Olupina je dugačka oko 85 m, a široka 12 m. Ulazak u olupinu dopušten je samo roniocima s odgovarajućom dozvolom te onima sa specijalnom dozvolom s odgovarajućom opremom. Unutrašnjost je dom štukama i ugoračima. Najveći od potonjih koristi se za ronioce pa je hranjenje uobičajena atrakcija. Za ronjenje na ovom mjestu potrebna vam je posebna dozvola i nemaju je svi ronilački centri. Iz sigurnosnih razloga ronjenje je dozvoljeno samo kroz prve dvije palube. Da biste postigli najbolje iskustvo, raspitajte se o Dive Rubin ronilačkom centru.

# 6 Otok Banjole - Rovinj
Banjole (osim sela Banjole u blizini Pule) mali je otočić ispred Rovinja. Roniocima je atraktivan zbog obilja podvodnog svijeta i pristupačnosti. Ispunjen je svijetlim spužvastim bojama, od žute sumporne spužve do crvene Spirastrellae i blijedoplave spužve.

Grimizne i smeđe anemone na stijenama samo su neke od vrsta koje ovo nalazište čine tako raznolikim i zanimljivim. Živahne boje flore i faune u interakciji sa sunčevim zrakama stvaraju prekrasno remek-djelo podvodne umjetnosti. Usred otoka, pet metara ispod površine, ulazite u špilju. Nakon hodnika ući ćete u glavnu dvoranu osvijetljenu s vrha u koju se skromno uvlači sunce. Osim crvenih morskih zvijezda, ovdje se nalaze i jata školjki. Nakon izlaza, nastavljate lijevo, gdje se nalaze dvije manje špilje potpuno sigurne za ronjenje. Budite spremni pridružiti se jatima morskih plodova i manjim plavim ribama. Maksimalna dubina je 18 metara, pa je sigurna za one s manje iskustva.

Osim ovih koje sam ovdje spomenula, u Istri postoje brojna druga ronilačka mjesta koja bi vas mogla zanimati. Imajte na umu da postoji oko 23 različitih olupina i preko 40 drugih ronilačkih mjesta različite strukture i tipa. Krenite u avanturu života i istražite podvodno bogatstvo Istre.
Obilje i raznolikost dobro očuvane flore i faune, mnoštvo zidina i grebena, kao i ogroman broj olupina od brodoloma, ostavit će vas bez riječi. Ronilački centri diljem Istre nude tečajeve koji vam mogu otvoriti potpuno novi svijet. Na istom mjestu moći ćete unajmiti neke od najkvalitetnijih sigurnosnih oprema i opreme za ronjenje ili možda želite ovdje čak kupiti novu. Kako bi se povećala sigurnost, hiperbarična komora nalazi se u Puli, a druga u Rijeci, u slučaju nužde.

Uronite u dubine i otkrijte prekrasnu podvodnu Istru!


Maris Vidovic

21.11.2017
+385 1 222 70 50