Velebit je
najveći planinski lanac u Hrvatskoj. Započinje na sjeverozapadu planinskim prijevojem Vratnik u blizini grada Senja, a
završava 145 km dalje na jugoistoku u blizini izvora rijeke Zrmanje, sjeverozapadno od grada Knina. Dio je Dinarskih Alpa (Dinarida) i u unutrašnjosti odvaja obalu od Like.
Velebit ima jednostavan oblik:
kose padine sa svake strane te široki gornji dio sa strmim liticama, vrhovima i krškim dolinama. Iako je Velebit najveći planinski lanac u Hrvatskoj (145 km),
nije najviši. Primorski dio Velebita gotovo je u potpunosti stjenovit i strm, dok je kontinentalni (lički) dio gotovo u potpunosti prekriven šumama.
Geološka karakteristika planina je
krš, a
obiluje biljnim i životinjskim svijetom. Najveće bogatstvo flore i faune može se naći na području
Nacionalnog parka Sjeverni Velebit. Park se nalazi na najsjevernijem dijelu planine i prostire se na 109 kvadratnih kilometara. Ovdje ćete pronaći jednu od najpoznatijih znamenitosti hrvatskih planina:
Hajdučke i Rožanske kukove - prekrasan niz stjenovitih vrhova, visokih do 200 m koji su zaštićeni kao strogo regulirani rezervat, što je najstroži oblik zaštite prirode u Hrvatskoj.
U sjevernom dijelu Velebita pronaći ćete i botanički vrt te Lukinu jamu (1475 m) - osmu najdublju jamu na svijetu. Velebit se također ponosi endemskom biljnom vrstom -
velebitskom degenijom (Degenia velebitica) čiji je otisak na kovanici od 50 lipa.
Čitav planinski lanac zaštićen je kao park prirode, a osim Nacionalnog parka Sjeverni Velebit, tu je i Nacionalni park Paklenica u južnom dijelu lanca, o čemu ćemo detaljnije govoriti kasnije.
KLIMA
Velebit
tvori prirodnu granicu između kontinentalnog i mediteranskog klimatskog područja. Klimu karakteriziraju ekstremne i nagle promjene vremena.
Klima Velebita je
oštra, posebno u višim dijelovima, ali klima njegovih obalnih i kopnenih padina značajno se razlikuju.
Sezona planinarenja traje cijelu godinu, ali trebate biti svjesni bure, istočnog vjetra koji puše obično tijekom zimskih mjeseci, i doseže olujnu jačinu te može biti opasan zbog hladnoće, naglih naleta vjetra i magle u višim dijelovima planine. Zbog
mogućnosti naglih vremenskih promjena, trebali biste ponijeti zaštitu od hladnoće i kiše čak i tijekom ljetnih mjeseci. Najbolje vrijeme za posjete je ljeti, jer je tada vrijeme najstabilnije.
Ceste na većim nadmorskim visinama obično su prekrivene snijegom od studenog do svibnja.
Tijekom ljeta trebate
izbjegavati uspone s obalne strane jer su goli i izloženi suncu, a može biti i neizdrživo vruće.
PLANINARENJE
Velebit obiluje
mnoštvom dobro označenih staza i cesta za planinare koje su povezane s okolnim mjestima i planinarskim domovima.
Planinarska odredišta na Velebitu jedno su od omiljenih odredišta posjetitelja parka.
Kreću se od lakih do teških, s pogledom na Kvarnerski zaljev i otoke, kao i na šumu i planinske vrhove i dolinu s ličke strane. Za sve spomenute staze potrebna je planinarska obuća i odjeća, kao i dovoljna količina vode za piće. Obavezno provjerite vremensku prognozu prije planinarenja.
Ako ovu masivnu planinu želite upoznati,
najsigurniji i najjednostavniji način za to je planinarenje Premužićevom stazom. Izgradnja staze započela je 1930. godine, ali je zbog nedostatka sredstava zaustavljena i završena tek 1933.
Stazu je izgradio i uredio Ante Premužić,
strastveni planinar i inženjer šumarstva, po kojemu je staza kasnije i dobila svoje ime. Staza je izvedena tehnikom suhozida i
smatra se najljepšom planinarskom stazom u Hrvatskoj. Staza pruža najlakši pristup čak i najsurovijim i najteže dostupnim dijelovima Sjevernog Velebita, a to su Hajdučki i Rožanski kukovi koje smo ranije spomenuli.
Trasa je dugačka 57 km i prolazi djelomično (16 km) kroz Nacionalni park Sjeverni Velebit. Staza
započinje u bukovoj šumi ispod vrha Badanj kod zaseoka Stupačinova i vodi nas
sve do Zavižana u sjevernom dijelu Velebita. Staza nudi
prekrasne panoramske poglede na more i Kvarnerske otoke. Planinari mogu započeti turu i s Velikog Alana (1414 m nadmorske visine), jednog od najvažnijih prijevoja Velebita, preko kojeg prolazi okomita planinska cesta koja povezuje Liku s jadranskom obalom. Odavde se također može uživati u prekrasnom pogledu na široke planinske pašnjake, kraške doline i padine s živopisnim vrhovima. Ova staza zahtijeva nekoliko dana pješačenja, ali s obzirom na to da gotovo nema strmih dijelova, pogodna je i za početnike.
Sklonište možete pronaći u planinarskim domovima.
Južni dio Velebita dočekat će vas
s još jednim Nacionalnim parkom - NP Paklenicaom (96 km2) gdje krško okruženje, šume bukve i crnog bora s obiljem cvjetnih i biljnih vrsta susreću
najviše vrhove na planini - Vaganski vrh ( 1757 m) i Sveto Brdo (1751 m). U južnom dijelu Velebita
razlikujemo strme padine Like i manje strme padine obalnog dijela. Staze s ličke strane puno su ugodnije za planinarenje zbog sjene koju šume pružaju i zbog plitkih potoka, ali imajte na umu da pješačite samo označenim i preporučenim područjima, jer
ovaj teritorij još nije u potpunosti očišćen od mina iz rata.
Najbolje planinarske staze mogu se naći u Velikoj Paklenici, dok je Mala Paklenica puno strmija, bez potoka i rijeka i vrlo je divlja. Budući da je ovom dijelu vrlo teško pristupiti,
planinarenje se preporučuje samo iskusnim planinarima, jer su također potrebna iskustva i znanje o samoj planini.
Nacionalni park Paklenica
odlikuje se lijepim krškim reljefom i špiljama, a zbog klimatskih uvjeta nudi obilje flore i faune. Unatoč divljoj prirodi, Paklenica je lako dostupna zbog neposredne blizine jadranske magistrale i autoceste. Trase su označene tablicama i natpisima na nekoliko stranih jezika.
Zaseok Kneževići dobro je polazište gdje možete kupiti i ukusan domaći med. :)
Litice koje se uzdižu okomito iznad 400 m, najprepoznatljivije su obilježje parka s Anića kukom kao najvećom stijenom na Velebitu. Paklenica je prije svega poznata kao jedno od
najljepših i najpopularnijih penjališta za posjetitelje iz cijelog svijeta zbog blage klime, prekrasne prirode i fascinantnog pejsaža.
Ako želite
planinariti središnjim dijelom Velebita, uputite se prema Krasnom (800 m),
malom planinskom selu koje se sastoji od 14 raštrkanih zaselaka u slikovitoj dolini Krasno, okruženoj prekrasnim šumama. U selu možete dobiti više informacija o parku prirode i kušati ukusni domaći sir :) Iznad sela nalazi se Svetište Svete Majke Krasne. Pokraj crkve nalazi se
restoran s prekrasnim panoramskim pogledom. Do Krasnog možete doći asfaltiranom cestom od Sv. Jurja ili cestom od Otočca. Radnim danom autobus iz grada Senja dva puta dnevno kreće za Krasno.
U blizini Krasna naći ćete Kuterevo, u kojem je utočište za medvjede. I iz Kutereva i iz Krasnog možete doći do Korenskog vrha (1101m). Sa vrha se pruža prekrasan pogled na vrhove središnjeg i sjevernog dijela Velebita, a vidljiv je i velik dio Like.
Velebit - očaravajuće iskustvo usred Europe, koje Vas sigurno neće ostaviti ravnodušnim i koje Vas poziva da istražite sve različite aspekte koje priroda nudi. A kada će Vam biti dosta planinarenja te se želite opustiti, naše
vile s bazenom u Dalmaciji i
na Kvarneru pružit će vam svu potrebnu suvremenu udobnost. :)
Monika Pranjic
18.03.2019