Tjedni raspon cijena:
+
Gdje?:
Kad?:
Spavaće sobe:
Kupaonice:
Max. osoba:
Sadržaji:
Prikladnost:
Tema:
Lokacija:
Vaš odabir:
Imate Vilu?
Izbornik +385 1 222 70 50
MY ISTRIA GUIDE

Planinarite skrivenim putevima hrvatskih planina i uživajte u pogledu odozgo

Planinarite skrivenim putevima hrvatskih planina i uživajte u pogledu odozgo

Uputite se na pustolovinu i otkrijte ljepote hrvatskih planina!

Nekada se na godišnji odmor išlo jednom do dva puta godišnje, i koristio za opuštanje od posla i vraćanje energije potrošene na svakodnevne obaveze. Međutim navike su se počele mijenjati, ljudi putuju kroz cijelu godinu te svoj odmor žele iskoristiti aktivno s obzirom da ih poslovne obaveze često vežu za kompjuter i stolicu.
Ako se i Vi ubrajate u one koji svoj odmor žele iskoristiti aktivno u prirodi i odabrali ste našu predivnu Hrvatsku kao željeno odredište, donosimo planinarska odredišta koja su vrijedna otkrivanja!

Hrvatska ima bogatu prirodnu raznolikost, stoga ne čudi da je omiljeno planinarsko odredište. Nebitno u kojemu dijelu države se nalazite, mogućnosti za planinarenje uvijek postoje. Naravno najpoznatije ime svakako je Velebit, unutar kojega su i dva nacionalna parka, te mnogi vrhovi koje planinari žele „osvojiti“.

planinari-s-ruksacima-na-ledima-prolaze-krsni-krajolik-Velebita-na-jesen

Nezaobilazna je i Učka sa čijih vrhova se pruža očaravajući pogled na Kvarner i otoke, te koja privlači planinare tijekom cijele godine. Ali Hrvatska krije i mnoge druge „planinarske dragulje“ vrijedne otkrića, stoga Vam donosimo samo neke od njih, nadajući se da ćete ostale potražiti sami 😉

Ako Vas put odvede u južnu Dalmaciju, u kojoj se nalaze mnoga turistička središta pogled će Vam sigurno stati na impozantnoj planini koja se uzdiže iznad mora. Planina Biokovo smjestila se između rijeke Cetine i Neretve, te je lako dostupan sa obale. Park prirode Biokovo nalazi se na sjevernom djelu planine, te obiluje bogatom florom i faunom.

Na Biokovu se nalazi drugi najveći vrh u Hrvatskoj Sv. Jure na 1762 metra visine. Da biste došli do vrha možete odabrati jednu od sljedećih ruta: Bast-Osičine-Motika-Lokva-Sv. Jure (6,30h – 9,3 km), Makar-Vošac-Sv. Jure (7,50h – 12,4 Km), Milići-Očesci-Sv. Jure (3h – 4,9 Km), Turija-Sv. Jure (3,40h – 5,8 Km), Veliko Brdo-Sv. Jure (4,50h – 7,8 Km).

staza-na-biokovu--kroz-krsan-krajolik-ogradena-s-desne-strane-uzetom

Na samome vrhu nalazi se crkva za koju se smatra da potječe iz 16. stoljeća i Tv toranj. Kada stignete na sami vrh, preporučamo da uživate u pogledu koji se pruža na dalmatinsku zagoru i otoke. Svakako je bitno spomenuti, da na planinu ne krećete ako vremenske prilike nisu pogodne, te je potrebna kvalitetna planinarska oprema. Planina je nepredvidiva te se vrijeme može u vrlo kratkom roku promijeniti. Stoga je dobra priprema i planinarska oprema imperativ!

U dalmatinskoj zagori nalazi se Dinarsko gorje, koje sa svojih 84 km slijedi Velebit, najdužu planinu u Hrvatskoj. Dinara je prirodna granica između Hrvatske i Bosne i Hercegovine, te se na njoj smjestio i najviši vrh Hrvatske. Vrh Sinjal smjestio je na 1831 metara, a često ga se naziva i Dinara, po imenu planine. Kaže se da je ovo mjesto gdje hrvatsko tlo dodiruje nebo.

Dinara je u zimsko doba prekrivena snijegom, klima je surova a vegetacija siromašna. Na vrhu se pruža očaravajući pogled na jezero Peruča, te na susjedne planine Svilaju, Promin i Troglav. Da biste stigli do vrha možete odabrati planinarski dom Brezovec, od kojega će Vam trebati svega 3 sata do vrha. Ako se odlučite krenuti iz sela Glavaša put do vrha trajati će 5 sati.
Zanimljivo je spomenuti kako je Dinara, u usporedbi sa ostalim europskim vrhovima relativno lako dostupna. Za manje iskusne planinare postoji opcija vodstva, te se organizira pohod na planinu u trajanju od dva dana. Za sve one željne rekreacije i uživanja u prirodi ovo je savršena prilika. Iskoristite tople ljetne dane i otkrijte našu Dinaru koja će Vas zasigurno očarati.

planina-svilaja-ravni-krsni-teren-s-malo-vegetacije-za-vedrog-dana

Planina Svilaja, također se smjestila u dalmatinskoj zagori te spada u slabo istražene i manje poznate hrvatske planine. Nalazi se između Sinjskog i Petrovog polja u dužini 30 kilometara. Svilaja je krška planina, sa mnogim spiljama i krškim jamama. Teren je vrlo zahtjevan, te je potrebno planinarsko iskustvo. Od vegetacije prevladava šuma bukve i travnjaci koji služe za ispašu.

Najviši vrh je Bat na 1508 metara, a jugoistočno od njega se nalazi Orlova stina (1139 m) na kojoj je i planinarska kuća. Do vrha postoji nekoliko puteva od kojih su neki: Ogorje Donje – Svilaja (2,5h, 8 km), PD Orlove Stine-Badnjevi-Vrh Svilaja (2h, 5 km), PD Orlove Stine-Šumski put-Vrh Svilaja (1,5h, 5 km), Zeleno-PD Orlove Stine-Badnjevi-Vrh Svilaja (3h, 8,5 Km). Odaberite put koji Vam najbolje odgovara, te otkrijte ovu planinu koja je otpjevana u mnogim hrvatskim pjesmama.

Svjetski poznata Plitvička jezera nalaze se u Lici, te privlače turiste tijekom cijele godine. Ako se odlučite na planinarenje ovo je pravo mjesto za Vas. Naime kod jezera započinje Lička Plješevica, koja se proteže sve do rijeke Zrmanje. Planina je pretežito prekrivena šumom, te se na nekim dijelovima mogu naći i alpske vrste. Na tome području također obitavaju neke od ugroženih životinjskih vrsta, s obzirom da je vegetacija vrlo bogata i pruža stanište pogodno za život.

Najviši vrh planine je Ozeblin (1657 m) te se nalazi na jugozapadnom djelu. Da biste stigli do vrha trebati ćete 3,5 sata a put je dug 9,5 kilometara (Prijevoj Kuk – Ozeblin). Ostali bitni vrhovi ove planine su: Gola Plješevica (1648 m), Rudilisac (1611 m), Kremen (1591 m) i Poštak (1443 m).

Najšumovitiji dio Hrvatske nalazi je nedaleko do Zagrebe, ali i popularnih turističkih središta smještenih na obali. Riječ je o Gorskom Kotaru koji se dijeli na Sjeverni i Južni dio. O velikom značaju i prirodnom bogatstvu svjedoče mnoge zakonske zaštite ovoga kraja. Ovdje je naime mjesto našao nacionali park, strogi rezervat, botanički i geomorfološki rezervat, specijalna šuma, park prirode i spomenik prirode. Stoga možete biti sigurni, da Vas odlazak u Gorski Kotar jedino može oduševiti i natjerati da se vratite ponovno.

drvene-stepenice-s-zelenom-ogradom-usred-kanjona-u-stijenama

No krenimo od početka … Nacionalni park Risnjak prostire se na 3000 ha površine, sa najvišim vrhom na 1528 metara. Ime je dobio po risu, koji živi na ovome području. Ovdje izvire i rijeka Kupa, koja je jedna od najčišćih u Hrvatskoj. Ako želite vidjeti izvor, planinarska oprema neće biti potrebna, no za sve ostale pohode je neizostavna! Da biste stigli do vrha Risnjak može odabrati jedan od 7 puteva, vrijeme potrebno za uspon varira od 1h do 5h. Sjeverozapadno od Risnjaka nalazi se vrh Snježnik na 1506 metara, te ima bogatu vegetaciju koja opstaje u hladnim zimskim, ali i vrućim ljetnim mjesecima.

Pogled sa vrha oduzima dah! Ispred Vas se prostiru Kvarnerski otoci i Riječki zaljev, Istra i njezina Učka, Veli Risnjak i Velebit. Uspon traje od 0,3h pa sve do 5h, no svakako preporučamo odabrati onaj koji će Vam otkriti prirodne ljepote koje vode do samoga vrha. Ako želite posjetiti Gorski Kotar ali nemate planinarskih ambicija, svakako se uputite do Zelenog Vira.

Zeleni Vir je izvor na dnu spilje koji se nalazi ispod stijene, a ime je dobio po smaragdno-zelenoj boji vode u jezeru. Nedaleko od izvora smjestio se Vražji prolaz koji je jedan od najljepših kanjona u Hrvatskoj. Kroz 100 metara visoke stijene pribija se planinski potok Jelse. Iznad potoka su napravljene galerije i mostići kojima se obilazi ovaj predivan kraj uz ugodan zvuk toka vode. Poslije obilaska Zelenog Vira i Vražjeg prolaza, sjednite u jedan od restorana u blizini te probajte neki od specijaliteta ovoga kraja kao npr. divljač sa njokama ili ukusnu štrudlu od šumskoga voća!

Nadamo se da smo probudili avanturistički duh u Vama, te da ćete krenuti u potragu za jednim od ovih prirodnih dragulja koje naša zemlja krije! Uživajte u ljepotama prirode, aktivno koristite vrijeme a nakon toga se odmorite u jednoj od naših predivnih vila sa bazenom u Dalmaciji ili na Kvarneru!


Petra Stažić

18.01.2021
+385 1 222 70 50