Tjedni raspon cijena:
+
Gdje?:
Kad?:
Spavaće sobe:
Kupaonice:
Max. osoba:
Sadržaji:
Prikladnost:
Tema:
Lokacija:
Vaš odabir:
Imate Vilu?
Izbornik +385 1 222 70 50
MY ISTRIA GUIDE

Posjetite lijepe parkove prirode i zaštićene biljne i životinjske endemske vrste

Posjetite lijepe parkove prirode i zaštićene biljne i životinjske endemske vrste

Doživite čarobne vrste flore i faune!

Hrvatska je mala zemlja bogata povijesnim i kulturnim znamenitostima, prirodnim ljepotama te je dom brojnim životinjskim i biljnim vrstama. Neovisno hoćete posjetiti kontinentalnu Hrvatsku ili pak odsjesti u jednoj od naših vila s bazenom na obali Jadrana, vjerujemo kako ćete se sigurno uživati u mirisima Mediteranskih biljaka i društvu životinja koje žive na ovim prostorima.

Osim tradicionalne Mediteranske flore i faune, Hrvatska je dom nekolicini biljnih i životinjskih endemskih vrsta. Kroz ovaj članak ćemo vas bolje upoznati s neobičnim vrstama i gdje ćete ih možda imati priliku pronaći. Podsjetimo da su endemske vrste zaštićene i da je zabranjeno uništavati njihovo prirodno stanište.

Biljke imaju presudno značenje za očuvanje života na Zemlji. Zbog prekomjernog zagađenja okoliša, pitke vode, nekontrolirane sječe šuma, Hrvatska se zalaže za očuvanje brojnih prirodnih staništa i raznolikih biljnih vrsta. U Hrvatskoj danas postoji 6 endemskih vrsta, koje spadaju pod zaštićene i ugrožene biljne vrste.

biljka-sa-žutim-cvjetovima-i-blijedo-zelenim-lišćem-raste-među-kamenjem

Velebitska degenija - planina Velebit
Velebitska degenija je zaštićena endemska vrsta žutih cvjetova i jedina je vrsta svog roda. Raste na planinskim točilima ili pukotinama stijena Velebita. Dosad su pronađena samo na tri mjesta, dva mjesta na južnom Velebitu, te jedan u središnjem dijelu planina. Danas je Velebitska degenija najrjeđa biljka u Hrvatskoj, a posebnost ove biljke iskazana je i na kovanici nacionalne valute od 50 Lipa.

Biokovsko zvonce - planina Biokovo
Ova reliktna biljka ljubičastih cvjetova potječe iz tercijara. Raste na vršnim dijelovima planine Biokova, na visini od 1500 do 1700 metara nadmorske visine. Biljka se razmnožava sjemenom, ali uspijeva samo na planinskim vrhovima.

Palagruški kupus - otok Palagruža
Otok Velika i Mala Palagruža dom su brojnim endemskih vrstama. Jedna od njih je i Palagruški kupus koji isključivo raste na ovim udaljenim otocima u Jadranskom moru. Zbog svoje izoliranost otoka idealni su za uspijevanje endemskih vrsta. Ostale vrste endema koje rastu isključivo na Palagruži su palagruške zečine, palagruške presličice i Visianijevo ptičjeg mlijeka.

biljka-sa-mnogo-intenzivno-ljubičastih-cvjetova-i-uskih-zelenih-lišća-raste-među-kamenjem

Istarski zvončić - Istra i Kvarner
Endemska vrta istarski zvončić raste na istočnoj obali istarskog poluotoka, na otocima Cresu, Krku, Rabu i Pagu te u podnožju planine Velebit. Prekrasna biljka ljubičastih cvjetova simbol je starog grada Plomina i spada u ugroženu vrstu biljaka.

Dubrovačka zečina - Južna Dalmacija
Biljka mekanih sivo-zelenih listova i žutog cvijeta je južno Dalmatinski endem koji raste u pukotinama stijena. Ova biljka zastupljena je na Dubrovačkom području, te na otocima dubrovačkog akvatorija, ali i na Dugom otoku, Braču, Hvaru i otoku Visu.

Dalmatinska iglica - poluotok Pelješac
Ova rijetku endemsku vrstu, malih ružičastih cvjetova, možete pronaći samo u Albaniji i u Hrvatskoj, na poluotoku Pelješac. Raste na obroncima padina na visini od 300 do 900 metara nadmorske visine. Cvate u lipnju i srpnju i raste u većim busenima. Njegovu ljepotu označila je i Hrvatska pošta, kad je 2000. godine tiskala poštanske markice s njihovim likom u vrijednosti od 5kn.

biljka-sa-zvjezdo-blijedim-ljubičastim-cvjetovima-i-nazubljenim-zelenim-lišćem-pod-upadnom-sunčevom svjetlošću

Osim bogate flore, Hrvatsku nastanjuju i brojne životinje vrste. Dosad je zabilježeno oko 400 vrsta ptica, brojne velike zvijeri kao što su vuk, medvjed i ris, te male planinske zvijeri poput jazavca, kune i lisice. U Hrvatskoj također možete naići na dvije zmije otrovnice - poskok i planinski žutokrug. Jadransko može je bogato raznim vrstama ribe, školjaka i rakove. Posebno treba izdvojiti dobre dupine koji obitavaju na sjevernom Jadranu te vrlo rado će pozdraviti posjetitelje njihovog prirodnog staništa. Hrvatska je uostalom dom nekoliko endemskih vrsta životinja, koje će se rijetkima ukazati.

Ogulinska špiljska spužvica - područje Ogulina
Ogulinska spužvica je jedina podzemna slatkovodna spužva koja živi isključivo u špiljama. Dosad je pronađena u samo 6 špilja na području Ogulina. Institut za krške vode iz SAD-a je proglasio ogulinsku spužvicu kao jednu od deset najugroženijih krških vrsta i sustava u svijetu.

Špiljska kongerija - Dinaridi
Jedina špiljska školjka u svijetu je špiljska kongerija. Rasprostranjena je u Hrvatskoj, Sloveniji i Bosni i Hercegovini. Nedavno su pronađene i dvije nove vrste njegove populacije, ali ubrzana urbanizacija i onečišćenje okoliša ugrožavaju postojanje ove endemske vrste.

smeđi-leptir-sa-nekim-crnim-pjegama-ocrtan-žutom-sjedi-na-intenzivno-zelenom-lišću

Podzemna pijavica - Velebit
Podzemna pijavica je najdublje pronađena životinja u svijetu. Pronađena je u četiri duboke jame na planini Velebit. Prvi put je pronađena 1994. godine u Lukinoj jami, na Velebitu. O ovoj zanimljivoj životinji se ne zna puno, te se njegova ugroženost još ne može procijeniti.

Čovječja ribica - Dinaridi
Najpoznatija endemska vrsta koja živi na području podzemnih voda dinarskog krškog reljefa je čovječja ribica. Ovo je jedini podzemni kralješnjak koji može doživiti do 100 godina. Uglavnom se zadržava u podzemnim vodama stalne niske temperature gdje se može brzo zakopati u mulj. Žive jako duboko pod zemljom, iako ih možemo susresti i blizu ulaza u špilju.

Dalmatinski okaš - Dalmacija
Dalmatinski okaš je endemska podvrsta danjeg leptira. Obitava na područjima oko Zadra i Šibenika, te u unutrašnjosti oko Knina i izvora Cetine. Godišnje ovaj leptir ima jednu generaciju. Nakon što ženke obično snesu jaja na biljku i nakon što gusjenice prežive zimu, u proljeće možemo vidjeti odraslog leptira kako leti zelenim poljima Dalmatinskog zaleđa.

mali-smeđi-miš-čuči-u-snijegu-sa-lješnjakom-među-prednjim-šapama

Svjetlica - Gorski kotar
Ova endemska slatkovodna vrsta ribe živi na uskom dijelu Gorskog kotara oko Ogulina i Kapele. Nastanjuje jadranski i crnomorski slijev. Danas je ova Hrvatska riba jedna od najugroženijih riba u Europi. Svrstana je u kategoriju kritično ugrožene vrste zbog stalnom smanjenja područja rasprostranjenosti.

Dinarski voluhar - Dinaridi
Ova endemska vrsta jedini je sisavac koji spada u grupu ugroženih endemskih vrsta. Dolazi iz porodice hrčaka. Rasprostranjen je na području Sjevernog Velebita, Dinare, Biokova, sve do Snježnice u Konavlima. Do danas je viđen na 17 lokaliteta, na međusobno neovisnim područjima. Aktivan je tijekom cijele godine, najčešće u sumrak i tijekom noći.

Zahvaljujući odličnoj geografskoj lokaciji, ugodnoj mediteranskoj klimi, Hrvatska je idealno mjesto za život brojnih endemskih vrsta biljaka i životinja. Osim endemskih vrsta, u Hrvatskoj možete pronaći ostale Mediteranske biljke i životinje, koje ovaj prostor čine posebnim. Posjetite Hrvatsku i otkrijte čari Mediterana, njegovih malih i velikih stanovnika. Nadamo se da ćete uživati u svim ljepotama ovog kraja.


Ana-Marija Tot

23.1.2023
 
+385 1 222 70 50