Tjedni raspon cijena:
+
Gdje?:
Kad?:
Spavaće sobe:
Kupaonice:
Max. osoba:
Sadržaji:
Prikladnost:
Tema:
Lokacija:
Vaš odabir:
Imate Vilu?
Izbornik +385 1 222 70 50
MY ISTRIA GUIDE

Posjetite Sinjsku alku - moderan prikaz srednjovjekovnih viteških igara

Posjetite Sinjsku alku - moderan prikaz srednjovjekovnih viteških igara

Simbol časti i slobode

Hrvatska je mala zemlja, ali bogata poviješću i kulturnim nasljeđem. Deset hrvatskih znamenitosti se nalazi na UNESCO-vom popisu Svjetske baštine, a 15 ih je na popisu kandidata (engl. Tentative list). Sigurna sam da ste već posjetili i čuli za Dubrovnik ili Dioklecijanovu palaču u Splitu (ako niste čuli za njih, možete pročitati naše ostale članke, a ako ste već čuli za njih, ali ih niste posjetili, trebali biste počeli pakirati kofere :).

U ovom članku ću Vam predstaviti nešto sasvim jedinstveno, Sinjsku alku, konjičko natjecanje koje se održava u Sinju na kojemu razni konjanici (alkari) jašući u punom trku usmjeravaju svoje koplje u viseći metalni obruč (alku) i dobivaju bodove ovisno o dijelu obruča koji su uspjeli pogoditi.

Sinj se nalazi u srcu Dalmatinske zagore; kraju poznatom po imenu Cetinska krajina. Grad se nalazi između 4 planine (Svilaje, Dinare, Kamešnice i Visoke) koje “stvaraju” specifičnu klimu (ljeta su vruća, a zime hladnije od prosjeka). Grad Sinj se razvio oko stare tvrđave i franjevačkog samostana. Osmanlije su osvojile grad u 16. stoljeću i vladale njime do 1686.g. kada su ga osvojili Mlečani.

pogled-s-podnozja-brda-na-sinjsku-tvrdavu-i-plamen-i-hrvatsku-zastavu

Sinjska alka se održava svake prve nedjelje u kolovozu još od 1715.g. u čast sjećanja na hrvatsku pobjedu nad Osmanlijama. Oko 700 Hrvata uz pomoć manjeg broja Mlečana uspješno je obranilo grad od 60.000 osmanlijskih vojnika.

Uzevši u obzir broj vojnika s obje strane, sigurno možete razumjeti zašto Sinjani vjeruju da je pobjeda bila čudo i da je Sinjska Gospa otjerala Osmanlije (navodno je viđena žena u bijelom kako hoda po sinjskim zidinama).

Naziv “alka” potječe od detalja podloge stremena na sedlu zaplijenjenog konja od zapovjednika osmanske vojske paše Čelića. Napravljena je od dva koncentrična kruga povezna s 3 kraka. Centralni krug, od kojih najmanji ima 35 milimetara, nosi 3 boda (punata). Gornje polje nosi 2 boda, a dva donja polja svaki po jedan bod. Vitez (alkar) u punom trku s drevnim kopljem sa željeznim vrhom gađa alku. Pobjednik je onaj koji osvoji najveći broj bodova u 3 kruga. U slučaju da više natjecatelja ima isti broj bodova, ponovno se natječu sve dok jedan od njih ne skupi više bodova od ostalih. To se zove pripetavanje.

alkar-u-svecanoj-odori-jurisa-na-konju-prema-alci-u-sklopu-natjecanja-sinjska-alka

Svečanost traje tri dana. Natjecanje započinje petkom - i ono se zove Bara, dok se natjecanje koje se održava subotom zove Coja. Pravila za Baru, Coju i Alku su ista; jedina razlika je što se natjecatelji Bare i Coje natječu u civilnoj odjeći.

U alkarovoj povorci se nalaze vojvoda, četa alkara, četa štitonoša i pratnja. Vojvoda ne sudjeluje u natjecanjima. Povorku predvode harambaše i štitonoše (napomena damama: štitonoše imaju široka ramena i dobro su građeni). Četu alkara (njih 11-17) koji jašu u dvoredu, predvodi barjaktar sa pobočnicima i alkarski vojvoda, zapovjednik povorke.

“Alajačauš”, koji je zamjenik vojvode, jaše na kraju povorke. Svi sudionici su obučeni u bogate nošnje i naoružani starim oružjem. Konji su također bogato urešeni.

Alkar mora biti rođen u Cetinskoj Krajini, biti častan i iskren čovjek, imati oko sokolovo i čvrstu desnicu. Brkovi su nekada bili obvezni, ali ova tradicija je s vremenom izumrla. Budući da jto e takva čast, praktički svako dijete u kraju želi biti alkar tako da postoji i dječja inačica događaja.
Nošnje su iste, ali mali alkari ne jašu na konjima. Najuspješniji alkar u povijesti je Nikola Cerinić koji je osvojio turnir 12 puta.

Turnir je nastao u vrijeme kada je bilo puno sličnih viteških turnira u cijeloj Europi. Danas je ovo jedini takav turnir, što ga čini poprilično jedinstvenim. UNESCO je prepoznao njegovu vrijednost; Alka je 2010 uvrštena na UNESCO-v popis Nematerijalne kulturne baštine.

Ako ćete se u kolovozu naći u ovom kraju i provodite godišnji odmor u nekoj od naših lijepih vila, nemojte propustite priliku vidjeti ovaj spektakularnu događaj ili posjetiti muzej Sinjske alke!


Text: Sanja Varovic
Photos: VAD archive

10.10.2019
+385 1 222 70 50