Tradicionalne igre su izraz kulture jedne zemlje, ali čini se postoji opasnost da one nestanu. Mogu li se tradicionalne igre spasiti od zaborava u ovom modernom svijetu? Izreka kaže: "Tradicija nije čuvanje pepela, već prenošenje plamena". Ovu izreku slijede i Hrvati koji pridaju veliku važnost tradiciji.
U sljedećem tekstu želimo Vas upoznati s
nekim od najpopularnijih tradicionalnih hrvatskih igara.
“Trka na prstenac” viteška je igra koja je postala zaštitni znak malog istarskog gradića
Barbana. Jedna obitelj iz Venecije je u to vrijeme bila vlasnik grada i
igru je prvi put organizirala 1696. Željeli su privući što veći broj posjetitelja. Većina sudionika bili su
plemići i građani koji su posjedovali konje i vitešku opremu.
Pripreme čak počinju i mjesecima ranije, jer igra zaista nije laka.
Cilj sudionika je tri puta u 12 sekundi u punom galopu prijeći stazu od 150 metara i udariti kopljem u prsten. Udarcem sa strane postiže se pola boda, pogodak od ispod znači jedan bod, pogodak iznad sredine dva boda i pogodak točno u sredinu tri boda. Natjecatelj s najviše bodova pobjeđuje, a suci ga proglašavaju pobjednikom "Utrke za prstenom".
1908. praški su studenti na plažu u dalmatinskom gradu Splitu
donijeli neobičnu igru pod nazivom vaterpolo.
Voda na plaži nije bila dovoljno duboka za to, tako da neki istraživači vjeruju da je
"Picigin" evoluirao iz suhog vaterpola. Picigin je sport u kojem si maksimalno pet igrača u vodi međusobno dobacuju loptu. Ne postoje stroga pravila,
važno je držati loptu što duže iznad površine mora.
Za to je idealna pješčana plaža s vodom do gležnja. Plaža Bačvice, smještena u Splitu, samo nekoliko minuta hoda od centra grada, smatra se jednom od najpopularnijih plaža te je postala i hram Picigina.
Igre s kartama uvijek su bile dio tradicije i kulture. Najpopularnije igre
Briscola i Tressette, porijeklom iz Italije, postale su autohtone u cijeloj Hrvatskoj. Terminologija koja prati ove dvije igre s kartama mješavina je hrvatskog, dijelom s istarskim dijalektom i talijanskim jezikom. Komunikacija znakovima ili ometanje među partnerima u igri igraju glavnu ulogu, što ujedno igri daje dodatnu zabavnu notu.
Pljočanje je igra koja seže duboko u povijest Istre, a izmislili su je
pastiri koji su si željeli skratiti vrijeme provedeno u čuvanju stoke. Danas postoje definirana pravila za ovu sportsku igru i održavaju se na pučkim događanjima diljem Istre. Za igru su Vam potrebna najmanje dva igrača, kao i manji okrugli kamen veličine dlana, te veći kamen.
U Istri se manji kamen zove Pljočka, a veći Grotta.
Pobjednik je onaj koji pljočku baci najbliže grotti s linije udaljene 5 metara.
Rezervirajte
jednu od naših prekrasnih vila s bazenom u Istri, Kvarnerskom zaljevu ili Dalmaciji i iskoristite priliku da upoznate jednu od tradicionalnih hrvatskih igara. Igrajte picigin na prekrasnim plažama, naučite čaroliju komunikacije znakovima dok igrate kartaške igre Briscola i Tressette, promatrajte domaće stanovnike u pljočanju ili putujte u prošlost i gledajte viteške utrke za prsten. Bili veliki ili mali, zabava za cijelu obitelj je garantirana!
Valentina Novak
6.6.2022