Kad sam bila djevojčica, voljela sam gledati stare bakine fotografije. Najdraža fotografija bila mi je djed, snimljena dok je bio u vojsci u Sloveniji. Sa svojim prijateljima otišao je u Postojnsku jamu. Unatoč činjenici da je to bila mala, tamna fotografija, zaljubila sam se u stalagmite, stalaktite i druge veličanstvene kreacije. Možda ćete nakon čitanja ovog članka i vi postati ljubitelj špilja.
Iako je Hrvatska kao turističko odredište najpoznatija po prekrasnim plažama i čistom plavom moru, brojne su
podzemne atrakcije koje treba posjetiti. Točnije, u Hrvatskoj postoji oko
deset tisuća poznatih špilja, od kojih je 40 otvoreno za posjetitelje. Sve špilje su zaštićene zakonom, a za posjetu morate imati dozvolu za istraživanje ili u turističke svrhe. Evo kratkog popisa špilja koje vrijedi posjetiti tijekom boravka u Hrvatskoj.
Špilja Baredine, smještena
u blizini sela Nova Vas (područje Poreča), pravi je dragulj Istre. To je prvi speleološki lokalitet otvoren u Istri 1995. godine. Možete posjetiti
300 m dugu stazu do 60 m ispod zemlje. U
5 lijepo uređenih prostorija možete vidjeti zanimljive i neobične forme, poput vrlo realističnog kipa Djevice Marije i replike nagnute kule u Pizi. Uz špilju je povezana i tužna ljubavna priča iz 13. stoljeća. Plemić Gabriel zaljubio se u pastiricu Milku. Gabrielovoj majci nije bila draga ideja da se njezin sin oženi pastiricom te ju je dala ubiti. Jadna Milka bačena je u špilju Baredine. Nakon njezinog nestanka, Gabriel je krenuo u potragu za voljenom osobom, ali je nestao bez traga. Priča kaže da je okamenjeno Milkino tijelo još uvijek u pećini i traži svog Gabriela.
Spektakularna
Modra špilja, smještena na
istočnoj strani otoka Biševo, često se opisuje kao
jedan od najljepših pogleda na Jadransko more. Špilja je najljepša za sunčanih dana, između 11 i 12 sati:
svjetloplava boja nastaje kad
sunčeve zrake uđu kroz vodu i odbiju se od vapnenačkih stijena na dnu. To stvara prizor koji oduzima dah, a objašnjava i ime špilje. Pristup špilji moguć je malim čamcem na vesla. Špilja je također pogodna za ronjenje.
Pazinska špilja zaista je atrakcija i zasigurno će vas impresionirati, kao i francuskog autora Jules Vernea koji ju je koristio kao mjesto za svoj roman "Mathias Sandorf".
Stotinjak metara ispod srednjovjekovnog dvorca, najveća istarska krška rijeka Pazinčica nestaje u krateru.
Pazinčica tvori brojne kaskade, a najzanimljiviji su
Pazinski i Zarečki krov. Špilju je moguće istražiti 500 m dugačkom stazom. Za dublji pogled možete posjetiti špilju s timom speleologa, a ovisnici o adrenalinu mogu isprobati
zip-line preko špilje.
Odisejeva špilja nalazi se u blizini sela Babino Polje,
na otoku Mljetu, omiljenom odredištu svih koji traže “robinzonsko iskustvo”. U špilju u obliku jaja možete ući samo brodom (ili plivajući) i uživati u izuzetnim svjetlosnim efektima stvorenim odrazima sunca. Ispred špilje je litica Ogiran. Tijekom plime ili jakog južnog vjetra litica je u potpunosti prekrivena vodom i predstavlja prijetnju mornarima. Prema legendi, upravo iz tog razloga je Odisej doživio brodolom i sklonio se u špilju. Ondje ga je očaralo vladarica otoka, nimfa Kalipso i na Mljetu je boravio 7 godina.
Da razjasnimo nešto, Mljet je prekrasan otok, očarat će vas svojom ljepotom. Nije vam potrebna nimfa da biste željeli tamo ostati :)
Špilja Romualdo nalazi se
na istočnoj strani Limskog kanala. Ova 105 m duga špilja dobila je ime po svetom Romualdu, pustinjaku koji je očito proveo nekoliko godina u špilji. Religiozne povorke održavale su se u njegovu čast do 1942. godine. Danas je špilja
zaštićena kao krški fenomen i stanište velikog šišmiša, ugrožene i zakonski zaštićene vrste (u slučaju da se pitate, šišmiši su jedna od najraznolikijih skupina sisavaca s više od 1300 vrsta širom svijeta, ali su izuzetno osjetljive na izumiranje). Špilja je također zanimljiva za
paleoantropološka istraživanja. U špilji nisu pronađeni samo životinjski ostaci izumrlih životinja iz ledenog doba (između ostalog, špiljski medvjed, leopard i špiljska hijena), pronađeni su i ostaci ranog čovjeka, kao i njegovi artefakti. Zbog tamo nađenih zidnih crteža, Romualdova špilja poznata je kao hrvatska Altamira: procjenjuje se da su crteži stari 30 000 godina.
Ako još uvijek niste sigurni je li istraživanje špilja nešto za vas, ne brinite, možete započeti posjetom Cave baru More u Dubrovniku, baru ugniježđenom duboko u prirodnoj špilji. To je uistinu jedinstveno mjesto za opuštanje i uživanje u čaši vina.
Hrvatska je prekrasna zemlja, a svi znamo da prava ljepota dolazi iznutra. Provedite odmor u jednoj od naših
lijepih vila, budite avanturisti i otkrijte nevjerojatna čudesa skrivena ispod površine!
Sanja Varovic
05.06.2019