Svijet kakav danas poznajemo možemo zahvaliti brojnim svjetskim inovatorima i izumiteljima. Stvari koje nam se danas čine potpuno normalne i koje su sastavni dio modernog života, rezultat su mukotrpnog rada vizionara koji su živjeli ispred svog vremena. Vjerujemo kako još niste čuli da su upravo
najveće inovacije čovječanstva izumljene od brojnih hrvatskih velikana koji su zauvijek promijenili svijet. Upravo u ovom članku ćemo vas upoznati s najvećih hrvatskim izumiteljima i njihovim izumima. Pa krenimo.
Nikola Tesla - izmjenična struja
Nikola Tesla
jedan je od najvećih izumitelja u povijesti čovječanstva. Rođen je u malom mjestu
Smiljan, nedaleko od Gospića. Bio je hrvatski elektroinženjer i izumitelj koji je
prijavio preko 112 patenata u SAD-u i gotovo isto toliko u drugim zemljama diljem svijeta. Legendarni znanstvenik i vizionar generacijama iza sebe ostavio je veliki broj otkrića koji su ostali samo zabilježeni u njegovim dnevnicima ili stručnim časopisima.
Teslin
najvažniji izum izmjenične struje ima golemi utjecaj na civilizaciju. Pobjeda nad Edisonovim konceptom istosmjerne struje omogućila je masovnu proizvodnju i distribuciju električne energije na velike udaljenosti, bez koje 20. stoljeće ne bi izgledalo isto. Izmjenična struja također je omogućila razne druge fenomene kao što su bežični prijenos informacija, radio i televiziju. Ako boravite u jednoj od naših prekrasnih vila na Kvarneru ili u Dalmaciji, preporučujemo Vam da posjetite rodnu kuću i muzej Nikole Tesle u rodnom mjestu Smiljan.
Slavoljub Penkala - mehanička olovka
Pisanje bi danas izgledalo potpuno drugačije da nije bilo
najpoznatijeg izuma Slavoljuba Penkale – mehaničke olovke. Bio je hrvatski inženjer kemije i izumitelj poljskog podrijetla. On je prvi u svijetu konstruirao i izveo mehaničku olovku koju je nazvao “Penkala”.
Patentirao ju je 1906. godine, u 14 zemalja diljem svijeta. Osim pisaćeg pomagala, Penkala je izumio preko 70 predmeta koji su dio našeg svakodnevnog života, kao što su termos-boca, termofor, rotirajuća četkica za zube, gramofonska ploča i brojne druge.
Josip Belušić - Brzinomjer
Prvo što napravimo kad ugledamo policiju na cesti, pogledamo koliko brzo vozimo. Upravo taj mali
metar koji mjeri brzinu vožnje je genijalni izum Hrvata Josipa Belušića. Bio je
hrvatski izumitelj koji je rođen u Labinu u Istri. 1889. sudjelovao je na Svjetskoj izložbi u Parizu gdje je njegov izum, tada poznat kao velocimetar, privukao veliki interes. Mjerio je brzinu, stajanje kola, vremenska trajanja vožnje i stajanja, broj osoba koje su prevezene te vrijeme ulaska i izlaska putnika. Danas je ovaj uređaj za mjerenje brzine postao sastavni dio svakog automobila, taksija ili kamiona.
David Schwarz - Cepelin
Zanimljivi
izum hrvatskog izumitelja židovsko-mađarsko korijena koji je godinama živio u Zagrebu,
prvi put je poletio 3. studenoga 1897. na uzletištu Tempelhof kraj Berlina. David Schwarz nažalost nije dočekao dan kad je njegov zračni brod prvi put uzletio jer je
umro desetak mjeseci prije. Nakon Schwarzove smrti, njegova
supruga Melanie je prodala nacrte i patent zračnog broda njemačkom generalu Ferdinandu von Zeppelin, za 15.000 ondašnjih maraka. Tri godine poslije Zeppelin je na osnovi otkupljenih nacrta izradio svoj brod (cepelin) i njime stekao slavu tvorca prvoga zračnoga broda.
Kravata
Kao što je Francuska domovina mode, Švicarska satova i sira, Brazil kave, tako je
Hrvatska domovina kravate. Prema knjizi "La Grande Historie de la Cravate” piše kako je
oko 1635 godine. u Pariz stiglo preko 6 000 vojnika i vitezova kako bi pružili podršku kralju Luju XIII. Među njima bila je
hrvatska vojska predvođeni banom, koji su privlačili pažnju svojom uniformom i maramama oko vrata vezane na zanimljiv način. Taj elegantni odjevni premet odmah je osvojio Francuze, ali i ostatak Europi. U Englesku je novi modni detalj donio Charles II, a deset godina kasnije kravata osvojila je cijelu Europu, kao i većinu kolonija na američkom kontinentu. Riječ croata prisutna je u brojnim jezicima kao korijen rijeci "kravata" (u njemačkom, francuskom, portugalskom, talijanskom, itd.).
Faust Vrančić - Padobran
Mnogi ljubitelji ekstremnih sportova padobran smatraju svojom standardnom opremom. Iako djeluje pomalo nevjerojatno
on je izumljen prije više od 400 godina. Veliki vizionar
Leonardo da Vinci ga je crtao, a
hrvatski izumitelj Faust Vrančić ga je izradio i s njim skočio. Vrančić je napravio padobran od platno koje je raspeo na pravokutni okvir i uspješno demonstrirao skokom s tornja u Veneciji 1617. Genijalni izum nazvao je Homo Volanis (leteći čovjek), i objavio ga je u knjizi izuma Machinae Novae, skupa sa skicama drugih naprednih strojeva, projekata i konstrukcija od kojih su neki zaživjeli tek dvjestotinjak godina kasnije (npr. viseći mostovi).
Ivan Lupis - Torpedo
Torpedo kakvog danas poznajemo
djelo je hrvatskog umirovljenog časnika Austro-Ugarske ratne mornarice. Ivana Lupis, koji je rođen u Rijeci 28. siječnja 1814. godine. 1860. godine
izumio je i sagradio torpedo, koji je poslije
usavršio britanski strojarski inženjer Robert Whitehead koji je tada bi na čelu Riječkog tehničkog zavoda. Nekoliko godina kasnije upravo je
u Rijeci osnovana prva tvornica torpeda u svijetu "Whitehead & Co.". Od 1880. godine torpedo postaje standardno naoružanje razvijenijih ratnih mornarica, te se način ratovanja iz zraka i kopna prenio u morske vode.
Tomislav Uzelac - MP3 player
Ljubitelji glazbe bez ovog uređaja jednostavno ne mogu, a
svojom pojavom 1997. napravio je revoluciju u reprodukciji pjesama. Odgovornost za
lansiranje MP3 formata leži na ramenima uglednog
njemačkog tehnološkog instituta Fraunhofer koji je 1995. godine donio odluku o korištenju MPEG-1 Audio Layer 3 codeca za pohranjivanje i reprodukciju zvuka.
Fraunhofer je ranih 90-tih razvio i prvi MP3 player, koji se nije proslavio. No, tada na scenu stupa hrvatski programer i student zagrebačkog FER-a
Tomislav Uzelac koji je 1997. napravio AMP MP3 Playback Engine, koji se smatra
prvim MP3 playerom. Njegovu popularnost proširila su dvojica američkih studenata koji su uređaj prilagodili Windows sustavu te je tako nastao jedan od najpopularnijih MP3 programa – Winamp.
Osim ovih zanimljivih izuma, Hrvatska se može pohvaliti s
drugim brojim izumima i otkrićima koji su promijenili svijet zauvijek. Drugi poznati izumi su:
bežični prijenos električne energije (bežični punjač),
daktiloskopija (jedinstveni otisak prsta),
električna žarulja, gromobran, hidraulična dijamantna bušilica, plaćanje parkinga putem mobitela, raketni motor, Sumamed i Apaurin (lijekovi) te
Vegeta (začinska mješavina). Vjerujemo kako ćete se tijekom sljedećeg godišnjeg odmora sjetiti da su Hrvati omogućili puno toga da nam život bude lakši i ljepši :)
Ana-Marija Tot
18.10.2021