Tjedni raspon cijena:
+
Gdje?:
Kad?:
Spavaće sobe:
Kupaonice:
Max. osoba:
Sadržaji:
Prikladnost:
Tema:
Lokacija:
Vaš odabir:
Imate Vilu?
Izbornik +385 1 222 70 50
MY ISTRIA GUIDE

Upoznajte se s maneštrom - gospodaricom tradicionalne istarske kuhinje

Upoznajte se s maneštrom - gospodaricom tradicionalne istarske kuhinje

Istarska maneštra - što je i kako se priprema

Ako Vas put odvede u Istru u jednu od vila s bazenom iz naše ponude, nemojte nikako propustiti priliku kušati jedno klasično, tradicionalno istarsko jelo - maneštru.

S obzirom na to da se maneštra od pamtivijeka nalazi na meniju Istrijana i da je nahranila desetke gladnih generacija, zasigurno zaslužuje naziv gospodarice istarske kuhinje. Najpoznatije je jelo “na žlicu” u Istri, a proširila se i na sjeverni dio Jadrana. Može se poslužiti kao predjelo ako se priprema bez mesa, ali i kao glavno jelo. O popularnosti ovog tradicionalnog jela svjedoči i činjenica da se svake godine u lipnju u Gračišću održava festival istarskih maneštri.

Tradicionalna istarska kuhinja je jednostavna i za pripremu jela se koristilo ono što se u danom trenutku imalo pri ruci.

sretna-žena-i-djevojka-u-kuhinji-dodavaju-papar-u-lonac-dok-kuhaju-juhu-od-povrća

Sve maneštre imaju dva glavna sastojka: grah i krumpir, dok treći sastojak može varirati o godišnjem dobu. Upravo je treći sastojak onaj po kojemu je maneštra obično dobivala svoje ime pa tako razlikujemo maneštru od slanca (slanutka), jačmika (ječma), koromača, od bobići (mladog kukuruza) i maneštru od kiselog kupusa ili kisele repe, tzv. jotu.

U svaku od navedenih maneštri se tradicionalno dodaju razne vrste suhog svinjskog mesa: u maneštru od ječma stavljaju se sušene svinjeće nogice, u maneštru od slanca suha svinjska rebra, u maneštru od komorača sušeni jezici, a u jotu suha panceta.

Ono po čemu se maneštra razlikuje od ostalih kuhanih jela na žlicu je začinjanje tzv. “peštom”. Pešt se priprema od sitno nasjeckane pancete (suhe slanine), češnjaka i lista peršina koji se skupa pomiješaju u pastu i dodaju u maneštru na samom početku kuhanja kako bi se slanina dobro raskuhala. U maneštri se uobičajeno nalazi suha kost od pršuta.

U pripremi se otkriva jednostavnost i skromnost nekadašnje tradicionalne kuhinje.

bijela-zdjela-juhe-od-povrća-s-krumpirom-graškom-i-mrkvom-i-žlicom-pored

U pripravljanju postoji nekoliko pravila. Jelo se kuha uvijek u većem loncu, obično 2-3 sata. Grah bi bilo poželjno namočiti u vodi večer ranije, ali ako se ne stavi močiti, dobro ga je kratko prokuhati zajedno s kostima pa baciti prvu vodu jer u njoj ostaju nečistoće i neće se koristiti za daljnje kuhanje.

Na maslinovom ulju popržite sitno nasjeckani luk, opranu i na kolute nerezanu mrkvu. Kada luk dobije zlatnu boju, dodati grah, krumpir i vodu. Kada sve prokuha, u vodu dodati pešt. U međuvremenu u posebnom loncu prokuhati kost od pršuta ili druge suhe kosti. Kada su grah i krumpir napola kuhani, u maneštru dodati suhe kosti i sezonsko povrće. Smanjiti vatru i ostaviti sve da lagano krčka jedno 3 sata. Ako želite gušću maneštru, u nju možete staviti i nekoliko cijelih oguljenih krumpira koje pred kraj kuhanja možete izvaditi, zgnječiti vilicom i ponovno vratiti u lonac kako bi jelu dali gustinu.

Želimo Vam dobar tek i ugodan boravak u Istri. :)


Monika Pranjić

11.9.2022
 
+385 1 222 70 50