Tjedni raspon cijena:
+
Gdje?:
Kad?:
Spavaće sobe:
Kupaonice:
Max. osoba:
Sadržaji:
Prikladnost:
Tema:
Lokacija:
Vaš odabir:
Imate Vilu?
Izbornik +385 1 222 70 50
MY ISTRIA GUIDE

Uputite se na najmanje hrvatske otoke i doživite predivan odmor bez automobila

Uputite se na najmanje hrvatske otoke i doživite predivan odmor bez automobila

Uronite u oazu mira i tišine

Mnogi svoj odmor iz snova zamišljaju kao pravu oazu mira, okruženi samo prirodom i tišinom kako bi se u potpunosti mogli opustiti od stresne svakodnevice. Čak i kada se odlučite za odmor na Jadranu, jednoj od najljepših destinacija u Europi, prilikom posjeta većim gradovima naći ćete se u gužvi, pogotovo u ljetnim mjesecima.

No ne brinite, čak i na top destinacijama možete naići na skrivene dragulje. Zato Vam u ovom tekstu donosimo listu prekrasnih hrvatskih otoka na kojima je zabranjen pristup autmobilima.

Prvi na listi našao se otok Unije, najzapadniji hrvatski naseljeni otok koji pripada gradu Malom Lošinju. Otok je bogat raznolikom florom i specifičnom vegetacijom te je predložen za zaštitu kao botanički rezervat još 90-tih godina. Jugozapadni dio otoka građen je od paleogenskih vapnenaca gdje je vjetar tokom godina kreirao Unijsko polje, područje bogato obradivim tlom, što je velika rijetkost na području cijelog Sredozemlja. Ovaj otočić broji tek 88 stanovnika, a u ljetnim mjesecima posjeti ga i do 900 turista. S obzirom na rijetku napučenost, ovaj je otok zaista oaza mira i tišine, što ga čini savršenom destinacijom za obiteljski odmor.

šetnica-koja-vodi-prema-nekoliko-ribarskih-kuca-po-sunčanom-danu

U zadarskom arhipelu smjestio se otočić Silba, poznat i pod nazivom “vrata Dalmacije”. Duguljastog je oblika, a na polovici je širok tek oko 700 m. Jedino naselje na otoku upravo je mjesto Silba. Ovaj je otok ime dobio po latinskom nazivu “silva”, što znači šuma, a samo ime govori da ćete na ovom otoku uživati u veličanstvenoj prirodi. Naime, Silba je drugi najšumovitiji otok u Hrvatskoj.

Istočno od Silbe nalazi se otočić Olib s površinom od 26 km2 i tek 140 stanovnika. Na zapadnom dijelu otoka nalazi se mjesto Olib u kojem je koncentrirana većina njegovog stanovništa. Na ostalim dijelovima otoka prostire se očaravajući krajolik te nekoliko plaža koje su omiljene među turistima, a pogodne su i za nautičare. Odlučite li se isprobati gastronomsku ponudu otoka, u mjestu Olib naići ćete na nekoliko lokalnih restorana, odnosno dalmatinskih konoba koje nude domaće riblje i mesne specijalitete.

pogled-iz-zraka-na-malu-mirnu-uvalu-sa-mnogo-crvenih-krovova-i-crkvom-okružene-zelenom-prirodom

Usred Jadrana smjestio se prekrasan otok Susak kao dio lošinjskog arhipelaga. Ovaj se otok prostire preko površine od tek 3 km2, a načinjen je pretežno od pijeska, što ga čini savršenom ljetnom turističkom destinacijom. Na otoku danas živi svega 150 stanovnika, stoga je ovo idealna destinacija za odmor daleko od stresa svakodnevice. A tko ne bi poželio opustiti se na pješćanoj obali gotovo pustog otoka?

Otočić Zlarin smjestio se u blizini Šibenika, između Nacinalnog parka Krke i Nacionalnog parka Kornati. S obzirom na to da je ovaj svega 8 km2 velik otočić udaljen od kopna samo 2 km, povezan je mostom s gradovima Vodicama i Šibenikom. Zlarin je posebno poznat po koraljima. Stanovništvo Zlarina stoljećima se bavilo lovom na koralje. Danas se lov na koralje više ne prakticira, no i dalje je bitan dio tradicije ovoga otoka, stoga svakako posjetite Muzej koralja.

U blizini Šibenika smjestio se i otočić Prvić sa svojom površinom od tek 2,5 km2. Otok Prvić zapravo je prirodni nastavak otoka Zlarina. Prvić je poznat i pod nazivom Faustov otok, prema znanstveniku Faustu Vrančiću koji je svoje djetinjstvo proveo na otoku te je ovdje i pokopan. U srednjem vijeku ovaj je otok služio kao utočište plemićkim obiteljima koje su se sklanjale od kuge, a nakon toga stanovništvo je raslo sve do 20. stoljeća kada se većina iselila.

nekoliko starih kamenih kuća sa zelenim kapcima i crvenim krovovima oko malog trga sa nekoliko klupa

Lopud i Koločep dva su južnodalmatinska otoka nedaleko Dubrovnika. Otok Lopud od 15. stoljeća predstavljao je jedno od regionalnih središta Dubrovačke Republike te je imao vlastito brodogradilište. S obzirom na nekadašnju gospodarsku i kulturnu razvijenost tog područja, još se i danas na otoku nalaze brojne crkve i samostani, a na najvišoj uzvisini otoka nalazi se španjolska utvrda Sutvrač iz 16. stoljeća.

zvonik-samostana-i-samostan-na-rtu-okružen-nemirnim-morem-na-sunčani-dan

Otok Koločep je najjužniji hrvatski naseljeni otok te je jedan od rijetkih otoka koji ima dva naziva. Iako mu je službeno ime Koločep, mjesto stanovništvo upotrebljava isključivo naziv Kalamota. Nekada je ovaj otok bio dio Dubovačke Republike što se pozitivno odrazilo na razvoj gospodarstva - otok je posjedovao vlastito brodogradilište, a posebno je bilo razvijeno ribarstvo i koraljarstvo. Krajem 16. stoljeća Turci su opustošili otok i zatočili veliki broj stanovnika. Iako ih je Dubrovačka Republika oslobodila plativši veliku otkupninu, danas na otoku živi tek 150 stanovnika. Stoga ne propustite odmoriti se u ovom očaravajućem okruženju!

Za vrijeme boravka u jednoj od naših vila u Dalmaciji svakako se uputite na kratak izlet na bar jedan od ovih otoka i iskusite opuštenost i lakoću života koja tamo vlada. Nećete požaliti!


Martina Pozgajec

26.5.2022
 
+385 1 222 70 50