Hrvatska zbog svoje razvedene obale, brojnih
otoka i kristalno čistog mora, svake godine privlači brojne turiste i posjetitelje. Ako se odlučite
posjetiti Dalmaciju, otoci i njezine prirodne atrakcije su nezaobilazne. Za one koji žele bolje upoznati Jadran, najbolji je način da urone u kristalno bistro more i postanu dio podmorja.
Zavirite u morske dubine koje će vam otkriti
stotinu godina stare priče. Ostaci
Rimljana i Grka, unesrećeni mornari i njihovi brodovi ili pak o jedinstvenoj flori i fauni koju je priroda stvorila, ovu uzbudljivu avanturu zasigurno nećete lako zaboraviti.
Dalmacija je bogata ronilačkim atrakcijama, koje ćete moći bolje upoznati kroz ovaj članak. Za sve navedene atrakcije potrebna je ronilačka dozvola, pratnju stručnog instruktora ili vodiča te upute i pripremu.
#1 Francesca da Rimini - Kaprije
Uz sjevernu obalu otoka Kaprija, nedaleko od Zadra, na dubini od 30 do 50 metara, nalazi se olupina broda Francesca da Rimini. Tim brodom su tijekom Drugog svjetskog rata Talijani i Nijemci prevozili svoje oružje, sve dok ih britanski torpedni čamac nije potopio. Željezna olupina broda i jarboli je vrlo dobro očuvani, te rijetko takav primjer možete pronaći pod morem.
#2 Mirano - Primošten
Na pristupačnoj dubini od 25 metara, nedaleko od Primoštena, nalazi se talijanski brod Mirano. Brod je prevozio ugljen i pretpostavlja se da je potopljen 1945. godine od strane savezničke vojske. Zbog svoje plitkoće, dijelovi broda su izvađeni kako ne bi stvarali opasnost za druge brodove. Iako je većina broda izvađeno, dio bočnih otplata broda i njegovo nadgrađe je još uvijek u vrlo dobrom stanju i česta su ronilačka destinacija.
#3 Vassilios T - Komiža
Vassilios T bio je grčki teretni brod unesrećen nakon olujnog vremena nedaleko od mjesta Komiža, na otoku Visu. Brod se nalazi na pristupačnoj dubini od 25 do 50 metara i česta je atrakcija iskusnim ali i rekreativnim roniocima, te turistima koji obilaze i razgledavaju olupinu broda. Na nadgrađu se još uvijek vidi jarbol s promatračnicom. Posebnost ove ronilačke atrakcije su šarene morske spužve koje su prekrile olupinu broda.
#4 Teti - Vis
1930. Godine, nedaleko od otoka Visa, nasukao se i potonuo talijanski parni brod Teti. Nalazi se na dubini od samo 10 do 35 metara, te je jedno od najposjećenijih turističkih atrakcija otoka. Posebno je atraktivan zbog svog uspravnog položaja i kormila na krmi, pa su često i omiljeni prizor podvodnog fotografiranja.
#5 Brioni - Vis
Putničko-teretni brod Brioni, izgrađen je početkom 19. stoljeća u Trstu i putovao je na liniji Dalmacija-Albanija. Pretpostavlja se da je na putovanju iz Splita prema Visu izgubio orijentaciju i da udario u kamenitu obalu otočića Ravnika i potonuo. Brod je skoro u cijelosti očuvan i nalazi se na lijevom boku na dubini od 50 do 60 metara. Ova olupina broda dostupna je samo iskusnim roniocima s posebnom opremom i vrlo je atraktivan za podvodno snimanje.
#6 B-17 - Vis
Najbolje dokumentirana olupina u Jadranu je američki borbeni zrakoplov tipa Boeing B17G, nedaleko od južne obale otoka Visa. Nakon što je 1944. godine bombardiran, zbog oštećenja trupa i motora, zrakoplov je morao prisilno sletjeti uz obalu otoka. Nedugo nakon što je posada bila spašena, zrakoplov je potonuo. Olupina broda se danas nalazi na dubini od 72 metra, a uron je dopušten samo dobro obučenim i iskusnim roniocima. Zrakoplov je vrlo dobro očuvan, a vidljiva je pilotska kabina sa sjedalima pilota i kopilota te ploča s instrumentima, mitraljezi i tkanina padobrana.
#7 Ursus - Vis
U siječnju 1941. godine, tegljač Ursus je prevozio topnički poton iz Zadra prema talijanskoj luci Brindisi. U blizini otoka Visa, brod je napadnut od strane britanske mornarice. Podmornica je ispalila nekoliko topovskih metaka, koji su izazvali eksplozije na Ursusu. Posada broda bile su prve žrtve pomorske bitke na Jadranu. Olupina broda nalazi se na pješčanoj padini na dubini od 35 do 55 metara. Iako su posljedice eksplozije vidljive, paluba, krma, strojnica i dimnjak su vrlo dobro očuvane i nezaobilazna su lokacija za sve ljubitelje ronjenja.
#8 Torpedni čamac S-57- Pelješac
Danas zaštićena olupina torpednog čamca nalazi se nedaleko od obale Pelješkog poluotoka, na dubini od 26 metara. Nekadašnji njemački torpedni čamac, napadnut je od britanske vojne mornarice, te je potonuo 1944. godine. Njegova olupina je u izvrsnom stanju, a poseban je zbog vidljivih ratnih naoružanja, protuzrakoplovnog topa na krmi i dva torpeda na palubi.
#9 Antički trgovački brod- Lastovo
Nedaleko od otočića Sapluna, u blizini otoka Lastovo, uslijed nevremena potonuo je antički trgovački brod. U okruženju mjesta potonuća, danas možemo vidjeti ostatke antičkih amfora koje su u vrlo dobro očuvane, zahvaljujući čeličnim zaštitnim kavezom. Danas, zbog svoje vrhunske očuvanosti i prezentacije, lokalitet je jedan od najposjećenijih ronilačkih atrakcija na Mediteranu.
#10 Antički brod s amforama - Cavtat
Na samom jugu Hrvatske, nedaleko od Dubrovnika, nalazi se najveće arheološko nalazište amfora. U blizini Cavtata, pronađeni su ostaci potonulog antičkog broda i više od 600 amfora koje je prevozio. Pretpostavlja se da je u 4. stoljeću putova iz Tunisa, te se zbog oluje nasukao pokraj malog otočića Supetar. Danas je arheološko nalazište prekriveno zaštitnim mrežama i česta je izletnička atrakcija brojnim turistima i posjetiteljima.
Vjerujemo kako smo probudili želju da otkrijete sve ove ljepote koje Jadransko more vješto skriva. Iako smo izdvojili samo atrakcije, čiju je sudbino preuzelo more, Jadran pruža puno više od tužnih priča. Jadransko more je prepuno života, morskih riba, sisavaca, školjki i rakova. Pri tome nikad ne smijemo zaboraviti što je jednom rekao slavni istraživač Titanica, dr. Robert Ballard: “Sa sobom s olupine ponesite samo fotografije, a iza sebe ostavite tek mjehuriće zraka."
Ana-Marija Tot
07.04.2021