Prilikom posjeta hrvatskoj obali, posebno kada planirate
doći automobilom ili unajmiti jedan za vaš odmor, dobro je znati neke
osnovne informacije o cestama koje će vam olakšati planiranje boravka u našoj lijepoj zemlji.
Hrvatska je, kako u unutrašnjosti, tako i uz obalu, općenito dobro povezana autocestama, brzim cestama, kao i državnim, županijskim i lokalnim cestama.
Prvo, neke osnovne informacije o
vožnji u Hrvatskoj.
U Hrvatskoj se
vozi desnom stranom ceste, a pretiče se lijevom.
Obvezno je da su svi u vozilu vezani sigurnosnim pojasima. Zabranjeno je koristiti mobitel tijekom vožnje. Bežični uređaji su dopušteni.
Ograničenje brzine na manjim cestama je 50 km/h, a na autocestama 130 km/h- međutim, tijekom vožnje obratite pažnju na ograničenja brzine, znakove i sve oznake na cestama.
Električni automobili još uvijek nisu previše česti u Hrvatskoj, ali ako ih posjedujete, postoji
preko 40 lokacija na kojima možete napuniti svoja vozila. Do benzinskih crpki je jednostavno doći, međutim, na otocima nema toliko benzinskih postaja, zato pri posjeti jednom od mnogih hrvatskih otoka pobrinite se da vam je spremnik pun. Benzinske stanice uobičajeno su otvorene od ranog jutra do kasnih večernjih sati- na autocestama su neke benzinske crpke otvorene 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu i sve prihvaćaju kreditne kartice.
Autoceste u Hrvatskoj prometuju sustavom naplate koji je vrlo jednostavan za korištenje. Po ulasku na autocestu uzimate kartu iz automata. Prilikom izlaska morate priložiti kartu- zato je nemojte izgubiti! Platite osobi na naplatnoj kućici udaljenost koju ste prešli. Cijene cestarine možete provjeriti ovdje (http://hac.hr/en/toll-rates/pricelist)
Sad kad smo to pokrili, objasnimo
glavne rute kojima ćete vjerojatno ići do odredišta.
AUTOCESTA A1
Ako u Hrvatsku dolazite zrakoplovom, velika je mogućnost da sletite u
Zagreb, glavni grad Hrvatske u kojem se nalazi
najveća zračna luka u Hrvatskoj. Zagreb je prometna metropola s nešto više od milijun stanovnika s okolicom.
Iz Zagreba (u vožnji prema obali) ćete vjerojatno krenuti
autocestom A1 koja povezuje Zagreb, počevši od Lučkog, s Karlovcem i Bosiljevom. U Bosiljevu se autocesta A1 račva i na autocestu A6. Autocesta A1 nastavlja se prema Dalmaciji, uključujući Zadar, Šibenik, Split i Ploče. Dakle, kad krenete prema jugu i posjetite neke od naših lijepih
vila u Dalmaciji, ovo je ruta koju ćete vjerojatno koristiti.
Napominjemo da dionicu
autoceste A1 ispod planine Velebit karakteriziraju
vrlo nepovoljni vremenski uvjeti (udari vjetra), što dovodi do slučajeva privremenog zatvaranja pojedinih dionica autoceste A1, najčešće dionice Sveti Rok- Maslenica- Posedarje.
AUTOCESTA A6
Počevši od Bosiljeva, autocesta A6
nastavlja se prema Delnicama i Rijeci, jednom od najvećih gradova u Hrvatskoj. Koristeći ovaj put, proći ćete pored Nacionalnog parka Risnjak (koji svakako vrijedi posjetiti). Dijelovi autoceste A6 koji imaju nagib veći od 4% podijeljeni su u tri trake kako bi se spriječili problemi u prometu uzrokovani sporijim vozilima.
AUTOCESTA A7
Autocesta A7 poznata je kao
"kvarnerska autocesta", a započinje
na granici sa Slovenijom i kreće prema jugu prema Rijeci, račva se s A6 i nastavlja do otoka Krka. Ova je autocesta najkraća ruta između Trsta (Italija) ili Ljubljane (Slovenija) do Jadranskog mora.
ISTARSKI Y - AUTOCESTA A8 I A9
Istarski Y je kompleks autocesta koji se
sastoji od 2 dionice- jedna je
autocesta A8 koja povezuje Matulje kod Rijeke s Pazinom, a zatim s Kanfanarom u središnjoj Istri. Tijekom vožnje autocestom A8 proći ćete i tunel Učka, treći najduži u Hrvatskoj nakon Male Kapele i Svetog Roka.
Autocesta A9 ide od slovenske granice, preko Umaga, Novigrada, Poreča i spaja se s A8 na Kanfanaru. Nakon prolaska Kanfanara nastavlja dalje prema jugu prema Puli. Kad pogledate ove dvije autoceste na karti, vidjet ćete zašto ovo nazivamo "Y". Kao što vidite, Istra je uistinu dobro povezana, pa svakako koristite ove ceste i posjetite što više mjesta u Istri.
Za
slikovite vožnje u središnjoj Istri pobrinite se da koristite male lokalne ceste- prizori su nevjerojatni tijekom vožnje kroz mala sela i pitoreskne krajolike!
JADRANSKA MAGISTRALA
Jadranska magistrala, državna je cesta (D8) koja se
proteže duž istočne obale Jadranskog mora. Veći dio ceste je u Hrvatskoj, međutim
manji dijelovi puta također prolaze kroz susjednu
Bosnu i Hercegovinu, kao i kroz Crnu Goru.
Do nedavno je ova cesta bila primarna ruta koja je povezivala obalne dijelove Hrvatske, ali su 2000. godine autoceste preuzele značajan dio prometa. Budući da
autocesta A1 završava u Pločama, državna cesta D8 preuzima promet za južnija odredišta. Državna cesta D8 puna je zavoja zbog kojih putovanje traje dulje, ali pruža i prekrasne vidike na hrvatske obalne gradove!
Kada automobilom putujete u vilu u Istri ili Dalmaciji, redovito provjeravajte različite dostupne web stranice s informacijama o uslugama (i/ili radijske vijesti) kako vas ništa ne bi iznenadilo na cesti. Korisne informacije o protoku prometa i stanju na cestama mogu se naći na web stranici HAK-a (Hrvatski autoklub):
https://www.hak.hr
Marija Kancir
15.04.2019